Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Bernarda, Martyny, Waleriana 15 Kwietnia 2021, 09:23
Dziś 4°C
Jutro 1°C
Kultura i oświata
10 Listopada, 2017

Kępno: Projekt Erasmus+ po raz kolejny w „Sucharku”

Liceum Ogólnokształcące nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie po raz kolejny zostało beneficjentem Programu Erasmus+ (w obszarze Partnerstw Strategicznych – Edukacji Szkolnej) Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Nowy program realizowany będzie w szkole w latach 2017-2019, a jego tytuł brzmi: Jesteś częścią nas – Europejska młodzież kreatywnie tworzy swą przyszłość poprzez innowacje. Koordynatorem merytorycznym projektu jest Paulina Pacyna-Dawid, finansowym – główny księgowy szkoły Tomasz Fajga. Wartość projektu realizowanego ze środków Unii Europejskiej wynosi 19985 Euro.

W ramach pierwszych działań projektowych w dniach od 15 do 20 października 2017 roku w Vollen, w Norwegii, odbyło się międzynarodowe spotkanie projektowe koordynatorów i nauczycieli biorących udział w realizacji projektu Erasmus+. Liceum reprezentowała dyrektor Danuta Stefańska i nauczyciel języka angielskiego Marek Froń. Ponadto, w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele partnerskich szkół z Norwegii, Czech, Niemiec, Włoch i Wrocławia.
Pierwszego dnia po oficjalnym otwarciu konferencji uczestnicy spotkania mieli okazję przyglądać się pracy norweskiej szkoły i wziąć udział w zajęciach z różnych przedmiotów. W trakcie kilkudniowego pobytu zobaczyli również muzeum najwybitniejszego skandynawskiego dramaturga – Henryka Ibsena oraz Noblowskie Centrum Pokoju, gdzie, wśród licznych eksponatów, można oczywiście znaleźć te poświęcone polskim noblistom. Zwiedzili również imponujący architektonicznym rozmachem gmach Opery Narodowej i uczestniczyli w spektaklu baletowym pt. „Hedda Gabler”, który był rewelacyjną współczesną interpretacją dramatu Ibsena.
Ciekawym doświadczeniem było też zwiedzanie kopalni kobaltu w Blaafarveverket. W okresie rozkwitu 80% światowego zapotrzebowania na kobalt, z którego pozyskiwano niebieski barwnik wykorzystywany w ceramice i przemyśle, było zaspokajane wydobyciem z tej właśnie kopalni.
Oprócz tych atrakcyjnych punktów programu uczestnicy spotkania również ciężko pracowali. Codziennie brali udział w zebraniach zespołu, w trakcie których analizowali przebieg ostatniej konferencji uczniowskiej w Krzyżowej, której Liceum było gospodarzem. Głównie jednak zajmowano się szczegółami organizacji następnej konferencji. Tym razem odbędzie się ona w kwietniu 2018 roku w Przybramie, w Czechach.
Konferencje nauczycielskie służą właśnie temu, aby ustalić plan pracy z młodzieżą na następne miesiące tak, żeby najbardziej aktywni uczniowie mogli podzielić się efektami swojej pracy z rówieśnikami podczas kolejnej konferencji uczniowskiej.

~ Marek Froń, Paulina Pacyna-Dawid

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!