Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Anatola, Jacka, Mirosławy 3 Lipca 2020, 15:03
Dziś 19°C
Jutro 23°C
Powiat
25 Kwietnia, 2019

Kępno: Oddali cześć poległym policjantom

Uroczystości upamiętniające 79. rocznicę mordu na policjantach II RP, służących na Ziemi Kępińskiej w latach wojennych, a pomordowanych w sowieckich i hitlerowskich obozach zagłady.


10 kwietnia br. przed Komendą Powiatową Policji w Kępnie odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę mordu na policjantach Policji Państwowej II RP, służących na Ziemi Kępińskiej w latach wojennych, a pomordowanych w sowieckich i hitlerowskich obozach zagłady. Tegoroczna uroczystość, wpisująca się w cykl obchodów 100-lecia powołania Policji Państwowej, miała szczególną oprawę – wzięły w niej udział Kompania Honorowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Orkiestra Dęta Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu pod przewodnictwem kapelmistrza nadkom. Adama Witiw.
W apelu, przebiegającym według policyjnego ceremoniału, udział wzięli m.in. policjanci, przedstawiciele lokalnych samorządów, organizacji, instytucji i stowarzyszeń z terenu powiatu kępińskiego oraz reprezentanci szkół. Gośćmi szczególnymi byli członkowie rodzin pomordowanych policjantów ziemi kępińskiej: Grażyna Kramarczyk – wnuczka asp. Michała Łuczaka oraz jej mama – Alina Łuczak. Ludwik Tyczyński, syn zamordowanego asp. Andrzeja Tyczyńskiego, przesłał na ręce komendanta powiatowego Policji w Kępnie list, w którym wyraził wdzięczność za zaproszenie go na tegoroczną uroczystość, w której nie był w stanie wziąć bezpośredniego udziału.
Komendant powiatowy Policji w Kępnie mł. insp. Robert Ciesielski wraz z dowódcą Kompanii Honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu asp. szt. Mikołajem Kamińskim dokonał przeglądu zgromadzonych pododdziałów, a przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” poczet sztandarowy wciągnął na maszt polską flagę. Następnie odmówiono modlitwę za poległych oraz przedstawiono rys historyczny, w którym przypomniano sylwetki pomordowanych i znane fragmenty ich wojennego życiorysu.

~ Oprac. KR

Więcej w nr 17 (1323) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!