Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Antoniego, Henryki, Mariana 17 Stycznia 2021, 22:59
Dziś -13°C
Jutro -8°C
Historia
24 Stycznia, 2019

Kępno: Kobiety niepodległości

„Niepodległe kobiety. Lokalna historia wolności” w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie.

Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Polski oraz setnej rocznicy uzyskania praw wyborczych przez kobiety Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie i Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Ponadgimanzajalnych nr 1 w Kępnie zrealizowały projekt pt. „Niepodległe kobiety. Lokalna historia wolności”. Jego uczestnikami była grupa młodzieży z ZSP nr 1 w Kępnie pod opieką polonisty Grażyny Gatner i nauczyciela historii Beaty Wylęgi-Grygierzec.
- O dokonaniach kobiet pisano mało. W historii Kępna są prawie zapomniane, a działały lub nadal działają bardzo prężnie. Uczestniczki projektu chciały przywrócić je do pamięci współczesnych ludzi. Bo niepodległość, to także kobiety - mówi koordynator projektu Natalia Wolko-Stempniewicz z PBP w Kępnie.
Młodzi ludzie odszukali informacje o kobietach, działaczkach niepodległościowych, pisarkach, poetkach z naszego regionu, które swoją pracą przyczyniły się do rozwoju i rozsławienia naszego regionu. Stworzono krótkie biografie tych kobiet i w ten sposób powstała wystawa upamiętniającą ich trud włożony w działalność na rzecz ojczyzny. Wersja elektroniczna powstałych materiałów została umieszczona na stronie internetowej biblioteki powiatowej w Kępnie.
W efekcie młodzieżowych działań powstało 8 biogramów kobiet, które zdaniem młodych ludzi zasługują na miano „Kobiety niepodległości”.
Na imprezie finałowej, która odbyła się 11 stycznia 2019 r. w siedzibie biblioteki w Kępnie można było posłuchać historii przedstawionych na biogramach.

~ Oprac. bem

Więcej w nr 4 (1310) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!