Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Ireny, Irminy, Stanisława 19 Września 2020, 01:47
Dziś 11°C
Jutro 18°C
Kraj
6 Marca, 2019

Informacje: Nowe święto

Sejm przyjął 22.02.br. ustawę, która zakłada ustanowienie 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Za głosowało 279 posłów, przeciw było 125, od głosu wstrzymało się 14 posłów. Teraz ustawa w sprawie nowego święta trafi do prac w Senacie.

Grupa posłów wnioskodawców postuluje, aby nowe święto „zachęciło obywateli Polski do refleksji i wywieszenia w tym dniu flag biało-czerwonych”.
Podkreślają również, że projekt nie przewiduje ponoszenia żadnych kosztów finansowych, nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Święto to nie będzie dniem wolnym od pracy.
Jak przekonywał sprawozdawca poseł Dariusz Piontkowski (PiS), podczas pierwszego czytania projektu na sejmowej komisji kultury większość posłów uznała, że upamiętnienie przyjęcia chrztu przez Mieszka I jest ważne.
Nowe święto ma na celu przywrócić w świadomości Polaków moment, kiedy państwo polskie zaistniało na mapie Europy.
Zauważyć tu należy, że na stropie kępińskiego kościoła pw. św. Marcina namalowany jest fresk upamiętniający to kwietniowe wydarzenie Roku Pańskiego 966 r. oraz płaskorzeźba przywołująca pamięć obchodów parafialnych 1000 lecia chrztu Polski, natomiast przed kościołem krzyż poświęcany tym milenijnym wydarzeniom. Wówczas 22 kwietnia 1966 r. nastąpiło pierwsze nawiedzenie kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, w uroczystości wzięło udział kilka tysięcy parafian. Gremialnie w tym czasie okna kępnian i ulice zostały odświętnie udekorowane (wystawiono obrazy Matki Boskiej oraz innych świętych), zapalono świece lub oświetlono, była to jedna z większych wówczas powszechna demonstracja wiary katolickiej, wobec wprowadzonego systemu komunistycznego.

~ m

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!