Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Izy, Rajmunda, Seweryna 8 Sierpnia 2022, 21:17
Dziś 17°C
Jutro 24°C
Historia
14 Października, 2021

Historia: W rocznicę „Krwawej Nocy Kępińskiej”

W opracowanym artykule przypominam czytelnikom o jednej z najtragiczniejszych kart w historii powojennego Kępna - „Krwawej Nocy Kępińskiej”.

W pierwszych dniach po zakończeniu II wojny światowej w Kępnie tworzono miejscowe władze. W styczniu 1945 r. w lokalu zarządu miejskiego powołano do życia Polski Komitet Obywatelski. Jego przewodniczącym został Wacław Cierpik, a sekretarzem Idzi Kalis. 24 stycznia 1945 r. do siedziby tegoż komitetu przybył gen. Wornow, który apelował o rozwój życia gospodarczego i utrzymanie porządku w mieście. Warto dodać, że w powiecie kępińskim na początku 1945 r. utworzono kilka grup partyzanckich, których członkowie w większości byli wcześniej żołnierzami Armii Krajowej. Jeden z oddziałów działających w tej okolicy powstał już w czasie okupacji niemieckiej. Jego twórcą był Franciszek Olszówka „Otto”. Po zakończeniu wojny nie rozpuścił on do domów swoich żołnierzy, gdyż zaistniała konieczność obrony miejscowej ludności przed represjami i terrorem Urzędu Bezpieczeństwa.

~ Władysław Ryszard Szeląg, prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie

Więcej w nr 40 (1449) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!