Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Adrianny, Kazimierza, Wacława 5 Marca 2024, 01:00
Dziś 8°C
Jutro 5°C
Historia
6 Lutego, 2024

Historia: Siostry Mańkowskie

Muzy artystów, Magdalena Potworowska z d. Mańkowska oraz Jadwiga Strzałecka z d. Mańkowska, to nie tylko strażniczki domowego ogniska, lecz także działaczki społeczne, patriotki i wpływowe kobiety.

Prezentując wybitne polskie malarstwo pierwszej połowy XX wieku na wystawie czasowej w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego pt. „Peinture – Peinture! Niech żyje kolor! Komitet Paryski 1923-2023” od 8.10.2023 r. do 3.03.2024 r., m.in. takich artystów jak: Tadeusz Piotr Potworowski, Jan Cybis, Józef Czapski czy Janusz Strzałecki wywodzących się ze środowiska krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pozwoliło to na poznanie przez mieszkańców Kępna oraz jego okolic historii malarskiego ugrupowania powołanego w 1923 r., do którego przynależał patron instytucji T. P. Potworowski.

~ Martyna Wycisk, Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego

Więcej w nr 6 (1567) 2024 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!