Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jolanty, Lotara, Wita 16 Czerwca 2024, 02:32
Dziś 19°C
Jutro 20°C
Historia
25 Stycznia, 2023

Historia: Przedwojenna Straż Graniczna w Łęce Opatowskiej - część I

Historia formacji granicznych na terenie gminy Łęka Opatowska w latach 1921-1939 opracowana przez lokalnego historyka Pawła Golika.

Warto przypomnieć, że po zakończeniu I wojny światowej najbardziej na południe wysuniętą gminą powiatu kępińskiego i jednocześnie całej Wielkopolski była gmina Łęka Opatowska (ówcześnie gmina Opatów, Łęka Opatowska została miejscowością gminną w 1975 r.). Była to gmina graniczna, tzn. na jej południowych krańcach przebiegała granica polsko–niemiecka z drogowym przejściem granicznym Siemianice–Kostów (ówcześnie Kostau). Stacja kolejowa w Łęce Opatowskiej była stacją graniczną pomiędzy Polską a Niemcami. Dodać należy, że w pracach komisji do spraw wyznaczania granicy polsko-niemieckiej brał udział Aleksander Szembek, urodzony 12 stycznia 1886 r. w Siemianicach.

~ Paweł GOLIK

Więcej w nr 4 (1514) 2022 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!