Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jolanty, Lotara, Wita 16 Czerwca 2024, 01:26
Dziś 19°C
Jutro 20°C
Historia
4 Czerwca, 2024

Historia: Ocalić Historię – odnalezienie życiorysu Wincentego Sobczaka

W zeszłym roku otrzymałam od znajomego dokumenty, które ów znajomy znalazł za obrazem. Znalezisko było niczym skarbnica historii – spisany własnoręcznie życiorys, zaświadczenia od dowództwa oraz z Wojskowych Sądów Okręgowych, informacje o legitymacjach, odznaczeniach i inne, równie cenne. Odkrycie to, choć z pozoru była to tylko sterta starych papierów, pozwoliło mi ożywić historię jednego z naszych lokalnych bohaterów – Wincentego Sobczaka. Odkrywałam tę historię kartka po kartce.

W pierwszym etapie odnalazłam grób Wincentego Sobczaka na Cmentarzu Parafialnym w Kępnie. Co jednak zaskoczyło mnie najbardziej, to fakt, że był on przeznaczony do likwidacji. Natychmiast udałam się do biura parafialnego, aby zgłosić tę sprawę. Wincenty Sobczak był weteranem wojennym, a jego grób należało uszanować. Wniosek wysłany do IPN został rozpatrzony błyskawicznie, a odnalezioną dokumentacją zainteresowało się Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.
Ostatnim, wzruszającym etapem tej historii było odnalezienie rodziny Wincentego.

~ Andżelika Garczarek-Musiała

Więcej w nr 23 (1584) 2024 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!