Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jaropełka, Marii, Niny 3 Maja 2024, 17:22
Dziś 18°C
Jutro 23°C
Historia
1 Sierpnia, 2023

Historia: Historia Urzędu Celnego w Łęce Opatowskiej

Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i wytyczeniem jej granic, sprawą pilną stało się przygotowanie urzędów oraz infrastruktury granicznej, umożliwiającej ruch osobowy i towarowy pomiędzy Polską a krajami z nią graniczącymi. W Łęce Opatowskiej, jako kolejowej stacji granicznej z Niemcami, utworzono Urząd Celny, który ulokowano w nowoczesnym budynku położonym w centralnej części miejscowości. Informacje na ten temat zebrał i spisał regionalista Paweł Golik.

Ostatecznego ustalenia granicy polsko-niemieckiej dokonała w 1920 r. międzynarodowa komisja utworzona na podstawie Traktatu Wersalskiego. Polskiej części komisji przewodniczył Aleksander Szembek urodzony 12 stycznia 1886 r. w Siemianicach. Komisja zdecydowała, że granica na terenie dzisiejszej gminy Łęka Opatowska przebiegać będzie pomiędzy Siemianicami a niemieckim Kostau (Kostów). Natomiast odprawa graniczna na linii kolejowej nr 272 biegnącej z Kreuzburga (Kluczbork) do Ostrowa Wielkopolskiego odbywać ma się po stronie niemieckiej na stacji Kostau, a po stronie polskiej - w Łęce Opatowskiej.

~ Paweł Golik

Więcej w nr 31 (1541) 2023 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!