Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Danieli, Bohdana, Julii 10 Grudnia 2023, 18:54
Dziś 0°C
Jutro 3°C
Historia
20 Czerwca, 2023

Historia: Historia formacji granicznych i gospodarczego przejścia granicznego w Ignacówce Trzeciej w gminie Trzcinica – część I

Dzisiaj trudno sobie to wyobrazić, ale przed wybuchem II wojny światowej mieszkańcy południowej części powiatu kępińskiego mogli bez problemu na własnych nogach przekraczać granicę polsko-niemiecką. Umożliwiały im to przejścia graniczne drogowe celne i gospodarcze oraz kolejowe. Przykładem jednego z takich przejść było gospodarcze przejście graniczne w Ignacówce Trzeciej w gminie Trzcinica. Historię jego utworzenia i funkcjonowania oraz rolę, jaką odegrało przed wybuchem wojny, opisał pasjonat historii regionu – Paweł Golik z Łęki Opatowskiej.

Wraz z zakończeniem I wojny światowej i wyznaczeniem granic, władze Polski przystąpiły do tworzenia stosownych przepisów, formacji mundurowych i infrastruktury, mających za zadanie ochronę granic kraju. W przypadku powiatu kępińskiego jego południowe granice były jednocześnie granicą Polski i Niemiec.

~ m

Więcej w nr 25 (1535) 2023 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!