Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Kornela, Lizy, Stanisława 9 Maja 2024, 03:51
Dziś 10°C
Jutro 16°C
Historia
19 Grudnia, 2023

Grębanin: Historia remontu kościoła w Grębaninie

Żeby zrozumieć ważność remontu kościoła w Grębaninie, koniecznym jest przybliżenie historii tego obiektu sakralnego pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Pierwsza wzmianka o kościele pojawiła się w związku z lokacją wsi na prawie Magdeburskim w około 1305 r. Świątynia powstawała etapami, działo się to wszystko za sprawą właścicieli Grębanina. W 1510 r. przebudowano kaplicę dworską, a w 1615 r. zbudowano nową, stanowiącą obecne prezbiterium. Dokument wizytacyjny z 1642 r. podaje, że kaplicę odnowiono, a ksiądz proboszcz z Baranowa, Andrzej Moś, ofiarował ołtarz główny kościoła. W 1712 r. właściciel Grębanina dobudował nawę główną i, jak podaje kronika z 1888 r.: „Kościół czyli właściwie kaplica kilka razy był budowany i przerabiany, a mianowicie w r. 1717 Antoni Stoiński znacznie go odnowił i powiększył i ozdobił malowaniem. Ten Stoiński, podstolnik łukowski i sędzia Ostrzeszowski, jak go też pisano, jest największym dobroczyńcą i rzeczywistym fundatorem kościoła Grębanińskiego... Ów czcigodny obywatel w 1718 r. ustanowił również dworską kapelanię, czyli fundacyję... Wystawił dla księdza dom mieszkalny i wybudował dom przytułku dla 5 ubogich...”. Z tego też okresu pochodzą polichromie ścienne oraz dwa ołtarze boczne ufundowane przez Franciszkę Stoińską.

~ Kazimiera Kalis

Więcej w nr 51 (1561) 2023 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!