Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Fabioli, Miły, Sebastiana 21 Stycznia 2022, 06:31
Dziś -2°C
Jutro -1°C
Kultura i oświata
10 Listopada, 2017

Bralin: Zaślubiny ze szkołą

Pasowanie na pierwszoklasistów w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie.

Przyjęcie bralińskich pierwszoklasistów do braci uczniowskiej było takie, jak być powinno – piękne i wzruszające. Uroczystość miała miejsce 26 października br. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie. Maluchom towarzyszyli ich wychowawcy, nauczyciele, dyrekcja szkoły, zaproszeni goście, uczniowie ze starszych klas, a także ukochani rodzice i dziadkowie. Wśród gości zaproszonych na uroczystość znaleźli się: dyrektor szkoły Adam Pruban oraz jego zastępczynie Krystyna Żary i Karolina Forysiak, kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Gminy Bralin Sławomir Bąk oraz przewodnicząca Rady Rodziców Aleksandra Kubacka.
Całość rozpoczęła się od uroczystego wejścia na pięknie przystrojoną salę gimnastyczną w towarzystwie wychowawczyń: Krystyny Hołoś, Katarzyny Krupy i Agaty Piotrowiak. Tego dnia nawet one były przejęte i nieco stremowane, aby wszystko wypadło jak najlepiej.
Przy drzwiach ustawili się uczniowie starszych klas, którzy – tworząc szpaler – stali na baczność i trzymali duże, tekturowe kredki nad głowami wkraczających maluchów. Dostojeństwa pierwszakom dodawał piękny, granatowy biret z białym frędzelkiem i duża kokarda w takim samym kolorze, wytwornie zawiązana pod szyją.
Przybyłych powitał Patryk Antczak, uczeń klasy gimnazjalnej. – Zawsze możecie skorzystać z naszych rad i pomocy, zwracać się do nas ze wszystkimi trudnymi sprawami. Uśmiechnijcie się, bo w naszej szkole jest przyjemnie, miło i radośnie – mówił do młodszych koleżanek i kolegów. Później były okolicznościowe wiersze i piosenki. Trzeba przyznać, że śpiewane nie byle jak, a dziarsko, radośnie i głośno.
Aż wreszcie przyszedł czas na niezwykle podniosły moment. Kiedy wszyscy zebrani powstali, wspólnie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie pierwszoklasiści, podnosząc w górę dwa palce prawej dłoni, złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, po czym obie panie dyrektor dużymi ołówkami pasowały dzieci na „pełnoprawnych” uczniów.
W prezencie od rodziców dzieci otrzymały: ilustrowany słownik ortograficzny, tabliczkę mnożenia, plan lekcji, linijkę, słodycze oraz dyplomy, które wręczyły wychowawczynie. Z kolei przewodnicząca Rady Rodziców obdarowała dzieci słodkimi rożkami. W podziękowaniu za przygotowanie maluchów do ślubowania, przedstawiciele każdej z klas wręczyli paniom wychowawczyniom kwiaty.
26 października to data, która w pamięci 59 pierwszoklasistów Szkoły Podstawowej w Bralinie pozostanie w pamięci na bardzo długo. O tym, jak ważny to dla nich dzień, mogłem się przekonać osobiście, kiedy pod koniec uroczystości podszedłem do płaczącego chłopca, by zapytać, dlaczego ma mokre oczy. W odpowiedzi usłyszałem od siedzącej obok dziewczynki: – On płacze ze szczęścia, proszę pana.

~ Jacek Kuropka

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!