Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Bony, Horacji, Jerzego 25 Kwietnia 2024, 06:53
Dziś 8°C
Jutro 9°C
Kultura i oświata
17 Stycznia, 2018

Bralin: Fenomen ARTwarium z Bralina

Podsumowanie działalności bralińskiego Stowarzyszenia ARTwarium.

Stowarzyszenie ARTwarium oficjalnie powstało w październiku 2012 r. Jednak w zarysach zaczęło się kształtować ponad rok wcześniej, bo we wrześniu 2011 r. - Celem powstałego stowarzyszenia było prowadzenie działalności kulturalnej, medialnej, edukacyjnej, artystycznej oraz społecznej, a zwłaszcza w zakresie organizacji i wspierania wydarzeń kulturalno-artystycznych, prowadzenia audycji i wydawania publikacji elektronicznych. Bardzo ważne dla nas było prowadzenie działalności szkoleniowej, podejmowanie inicjatyw edukacyjnych na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i aktywności obywatelskiej – podkreśla twórca stowarzyszenia Dawid Kosakiewicz. Może wówczas, u początku drogi ARTwarium, brzmiało to wszystko jak z nutką fantazji. Ale minione 5 lat pokazało, że można sobie stawiać ambitne, by nie powiedzieć „kosmiczne” cele i można je realizować. D. Kosakiewicz oparł działalność na sześciu filarach: kulturze i rozrywce, edukacji i rozwoju, nowych mediach i technologii informacyjnej, działalności na rzecz społeczności lokalnych, działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczeństwa oraz międzyregionalnej i międzynarodowej wymianie kulturalnej.
Przez ten czas zrealizowano samodzielnie i w partnerstwie szereg dużych projektów kulturalnych: „BRALImedia – usłysz i poczuj”, „ART-laboratorium” (lokalna inicjatywa kulturalna), „MEDIA-ART.” (lokalna inicjatywa kulturalna), „Bralin-restart” (lokalna kuźnia artystyczno-teatralna), „Media-art., czyli twórczo i na wysokich falach”, „ART-MUSIC-DANCE, czyli taniec na falach BRALIN FM”, „Zagraj w bezpieczne w gminie Bralin” czy „ART-laboratorium, czyli przestrzeń dla młodych”. Zainteresowanie wśród młodych było niemal natychmiastowe. Dla zobrazowania – na pierwsze warsztaty muzyczne przyszło ponad 70 osób. To był znak, że kierunek jest właściwy. Rocznie realizowano 3 – 4 projekty. A na efekty nie trzeba było długo czekać. Równolegle wraz ze stowarzyszeniem powstawały i rozwijały się zespoły m.in. „SoFresh”, „Garbate Lemury”, „Wszyscy na literę N” oraz liczne grono wokalistów. Wkrótce pojawiły się z ich udziałem pierwsze teledyski, festiwal muzyczny „LOKAL” oraz koncerty on-line w sieci.
Podobnie rzecz się miała w zakresie filmu. - Zbudowaliśmy minipracownię filmową, w ramach której zaczęliśmy tworzyć filmy krótkometrażowe z własnymi scenariuszami. Nawiązaliśmy kontakt z aktorami między innymi Izą Kuną, Bronisławem Wrocławskim, Joanną Osydą – wspomina D. Kosakiewicz. I tak „wyrosła” z ARTwarium Diana Krupa. W niedawnej rozmowie, która można przeczytać na mojwywiad.pl, Diana niezwykle ciepło wspomina zaangażowanie w ARTwarium. Celem był pełen profesjonalizm. Na szczęście z bralińskim stowarzyszeniem nie rozstała się na dobre, odchodząc w „wielki świat” filmu. Gala Przeglądu Filmów Krótkometrażowych „Youth 4 Film” ma być w najbliższej przyszłości kontynuowana i to na dużą ponadregionalną skalę.
Kolejnym dość niosłym wydarzeniem było powstanie radia internetowego bralin.fm, które jest jedyną w regionie rozgłośnią internetową. - Chcieliśmy dotrzeć do młodych, kreatywnych i mobilnych ludzi, którym nie odpowiada przeciętność i bylejakość – zaznacza twórca całego przedsięwzięcia. Wreszcie słuchowisko radiowe, ba – nawet trzy! Słuchowisko „Bajka o szczęściu” Izabeli Degórskiej oprócz lokalnego Radia Sud, pojawiło się także na antenie ogólnopolskiej rozgłośni publicznej – PR4. Teraz radio jest w trakcie przeobrażania, trwają prace nad rozszerzoną formułą funkcjonowania wraz z młodzieżą z sąsiedniego regionu (uczestnicy działają m.in. dzięki projektowi z Gminą Bralin pn. „Backstage muzyczny”).
Podobnie było z innymi projektami, jak choćby Festiwalem „LOKAL”, gdzie na scenie oprócz regionalnych gwiazd zagościli muzycy krajowego pokroju: Natalia Przybysz i Mama Selita. Z czasem ilość instytucji, z którymi współpracuje ARTwarium, zaczęła się wydłużać. Dziś wygląda to imponująco: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, TVP Wrocław, TVN, Studio Telewizyjne „u Frycza”, Krakowska Telewizja Internetowa. Spośród rozgłośni radiowych – PR1, PR2, PR3, PR4, Polskie Radio Wrocław, Radio Roxy, TOK Fm, Radio Złote Przeboje, Studenckie Radio Frycz, Polskie Radio Londyn, BBC. Wśród wyższych uczelni są: Uniwersytet Warszawski – Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych – studio telewizyjne i radiowe oraz Uniwersytet Wrocławski – Wydział Nauk Społecznych.
Aktywność ARTwarium została zauważona w szerszym gremium. Podczas gali Ekonomii Społecznej D. Kosakiewicz otrzymał w czerwcu 2013 r. nagrodę Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej za „dobre praktyki aktywnych form pomocy”. Wręczyła ją podsekretarz Stanu Rady Ministrów Elżbieta Seredyn. Ponadto ARTwarium otrzymało nagrodę „Pro Publico Bono 2014 roku” w ramach plebiscytu „Człowiek Roku Powiatu Kępińskiego” przyznaną wówczas przez ministra w Kancelarii Premiera RP Andżelikę Możdżanowską.
Bralińskie Stowarzyszenie jest najmłodszym wiekowo. Jego średnia od wielu lat oscyluje w granicach 22-23 lat. W 2017 r. została nawet napisana praca licencjacka na temat działalności ARTwarium z Bralina pt. „ARTwarium – organizacja non-profit wpływająca na rozwój kultury i rekreacji w powiecie kępińskim i wieruszowskim” w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu na Wydziale Finansów i Zarządzania. Autorką pracy jest studentka z powiatu kępińskiego (praca została obroniona na ocenę bardzo dobrą).
Podsumowując dotychczasowe dokonania ARTwarium, trzeba powiedzieć szczerze, że aż serce rośnie. Można też sparafrazować ulubione powiedzenie jednego z mieszkańców Bralina – „to dobrze, że piszą o nas, a nie na nas”.

~ G. Banaszak

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!