Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Adrianny, Kazimierza, Wacława 5 Marca 2024, 02:25
Dziś 8°C
Jutro 5°C
Kraj
31 Października, 2023

Wieści z Brukseli: Regulacje dotyczące przeglądu polityki podatkowej

Komisja ECON w Parlamencie Europejskim przyjmuje ważne regulacje dotyczące przeglądu polityki podatkowej, w szczególności przepisów dotyczących podatku od osób prawnych.

Komisja ECON w Parlamencie Europejskim przyjmuje ważne regulacje dotyczące przeglądu polityki podatkowej, w szczególności przepisów dotyczących podatku od osób prawnych, w których poseł do Parlamentu Europejskiego Andżelika Możdżanowska pełniła rolę kontrsprawozdawczyni. Przyjęte regulacje: VAT w epoce cyfrowej – dyrektywa i rozporządzenie; dalsza reforma przepisów dotyczących opodatkowania osób prawnych – raport; polityka podatkowa w czasach kryzysu – raport.
- Dzięki zmianom w unijnych przepisach podatkowych możemy zniwelować nierówności i obciążenia dla europejskich przedsiębiorstw – w szczególności te, które zostały uwypuklone podczas kryzysu. Moimi priorytetami podczas prac nad niniejszymi regulacjami były: ochrona interesów państw członkowskich, które już wdrożyły elektroniczny system fakturowania/sprawozdawczości – poprzez dążenie do maksymalnego złagodzenia wymogów dotyczących stosowania wspólnego, ujednoliconego modelu faktury elektronicznej; znaczące wydłużenie terminu wystawiania faktur i raportowania faktur przez przedsiębiorstwa – co jest szczególnie istotne dla małych i średnich przedsiębiorstw (udało się to osiągnąć); odroczenie zmian w czasie, ze względu na długość procesu legislacyjnego oraz konieczność zapewnienia przedsiębiorstwom (zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorstwom) wystarczającej ilości czasu na dostosowanie się do nowych przepisów (docelowo – w raporcie przesunięto wszystkie zmiany o rok – proponowałam dwa lata); utrzymanie suwerenności podatkowej państw członkowskich, troska o interesy przedsiębiorstw (zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw) i potrzebę maksymalnego uproszczenia przepisów podatkowych; podnoszenie konkurencyjności europejskiej gospodarki. Żałuję, że nie udało się dostatecznie poprawić raportu dotyczącego polityki podatkowej w czasach kryzysu, który przedstawia (niezbyt trafną) analizę przyczyn obecnego stanu. Jego ostateczny kształt został nieco poprawiony (głównie dzięki EPP i ECR), ale w finalnej wersji nadal pozostawia wiele wątpliwych zapisów. Raport zbyt mocno koncentruje się na kwestiach „ekologicznych”, opodatkowaniu nadmiernych zysków i największych przedsiębiorstw, kwestiach redystrybucji i (rzekomo) najbardziej odpowiednich środkach zapewniających pomoc grupom znajdującym się w najbardziej niekorzystnej sytuacji. Wzywa także do zwiększenia obciążeń podatkowych transportu lotniczego i morskiego – co w mojej opinii zaszkodzi konkurencyjności powiązanych sektorów gospodarki UE – wyjaśnia europoseł A. Możdżanowska.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!