Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Benedykta, Lubomiry, Lubomira 21 Marca 2023, 18:36
Dziś 8°C
Jutro 13°C
Kraj
27 Stycznia, 2023

Rozmaitości: Jak pielęgnować trawę z rolki, aby była zdrowa i bujna?

Każdy ogrodnik marzy o tym, by jego rośliny rosły pięknie i zdrowo. Tak samo jest w przypadku trawnika. Inaczej dba się o trawę wysianą, a inaczej o wrastającą w podłoże z roli. Aby pielęgnować trawę z rolki, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Regularne koszenie gwarantuje intensywną zieleń
By prawidłowo zadbać o trawnik z rolki, należy regularnie kosić trawę na odpowiednią wysokość. W zależności od rodzaju trawy, optymalna wysokość koszenia może się różnić, jednak zazwyczaj powinna wynosić od 2 do 4 cm. Zaleca się koszenie trawy w różnych kierunkach, aby zapobiec powstawaniu zagnieceń oraz nie dopuszczać do zbytniego skrócenia jednej strony trawnika.

Nawożenie, nawożenie, nawożenie!
Jeżeli ogrodnikowi zależy na tym, by jego trawnik jak najdłużej cieszył oko, powinien regularnie nawozić trawę, zwłaszcza w okresie wzrostu. Zaleca się używanie nawozu dostosowanego do rodzaju trawy oraz warunków glebowych.

Woda siły doda
Trawa potrzebuje odpowiedniej ilości wody, aby rosnąć zdrowo i bujnie. Podlewaniu trawy, zwłaszcza w suchych okresach, dwa razy dziennie, rano i wieczorem, jest absolutnie niezbędne, jeżeli chce się uniknąć suchych kosmków lub spłowiałych połaci trawnika.

Odchwaszczanie
Należy regularnie usuwać chwasty, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się i zaburzaniu równowagi ekosystemu. Dzięki temu trawnik będzie rósł prawidłowo i sprawi przyjemność bosym stopom.

Obserwacja
Pielęgnacja trawnika stanie się znacznie łatwiejsza, jeśli ogrodnik będzie na bieżąco czuwał nad swoimi roślinami. Bieżące monitorowanie stanu trawy i natychmiastowa reakcja na ewentualne problemy, takie jak plamy, zmiany koloru czy inne oznaki choroby, zaoszczędzą sporo czasu i pieniędzy. Podejmując decyzję o kupnie trawy z rolki, najlepiej zrobić to u sprawdzonego producenta trawy, który dba o to, by trawnik do klienta trafił w jak najlepszej kondycji oraz jak najwyższej jakości. Trawa z rolki od Grasslandfarms jest tego najlepszym przykładem. 

Uwaga na nadmierną eksploatację!
Nadmierne korzystanie z trawnika, takie jak częste chodzenie po nim przez dużą grupę osób lub nagminne użytkowanie go przez wiele zwierząt, może prowadzić do jego degradacji.

Niech trawa oddycha
Wspaniałą metodą pielęgnacji trawy jest aeracja, która sprawia, że trawnik rozrasta się w sposób harmonijny. To głębokie nakłuwanie trawnika w sposób pionowy. Aeracja ma na celu właściwe dotlenienie korzeni. Sprawia, że trawnik lepiej przyswaja wodę i pobiera z ziemi odżywcze składniki. Oddychanie trawy wspomoże również inny zabieg, zwany wertykulacją. To płytkie nacinanie podłoża, dzięki któremu można usunąć nagromadzoną warstwę filcu, a nawet mchu. Do tych dwóch zadań przydadzą się specjalistyczne narzędzia. Zabiegi te są konieczne, jeśli ogrodnikom zależy na tym, by cieszyć się soczyście zielonym, gęstym trawnikiem. Taką specjalistyczną pielęgnację wykonuje się dwa razy do roku.

Zadbana gleba, zadbany trawnik
Dbanie o trawę z rolki jest zdecydowanie łatwiejsze, gdy gleba współpracuje z ogrodnikiem. W tym celu warto zadbać o to, by ziemia w ogrodzie miała odpowiednią wilgotność i skład. W celu jej wzbogacenia, można zastosować kompost lub torf.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!