Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Fabioli, Miły, Sebastiana 21 Stycznia 2022, 05:24
Dziś -2°C
Jutro -1°C
Kultura i oświata
9 Listopada, 2017

Mroczeń: Mruczusiu, już cię kochamy!

Otwarcie nowego przedszkola w Mroczeniu. Inwestycję realizowano dwa lata, a kosztowała ona około 4.500.000 zł. 160.000 zł, czyli 3,7% kosztów inwestycji, Gmina pozyskała z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z programu „MALUCH plus”.

27 października br. w Mroczeniu odbyło się uroczyste otwarcie nowego przedszkola i żłobka. Wśród zaproszonych osób obecni byli: parlamentarzyści, przedstawiciele wojewody i marszałka województwa, samorządowcy na szczeblu gminnym i powiatowym, przedstawiciele instytucji zarządzających oświatą, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych, strażacy, członkinie Kola Gospodyń Wiejskich, projektant, generalny wykonawca, inspektor nadzoru oraz najważniejsi: dzieci wraz z rodzicami.
Po uroczystym przecięciu wstęgi proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła i św. Wawrzyńca w Baranowie ks. kanonik Jerzy Kondal pobłogosławił i poświęcił obiekt.
Kolejnym punktem programu okazał się wzruszający występ artystyczny przedszkolaków. W części oficjalnej dyrektor placówki Ilona Grząka nawiązała do historii. – Po 56 latach mamy w Mroczeniu przedszkole na miarę XXI wieku. Od dziś zapisywać będziemy kolejne karty kroniki placówki, która przez lata wypracowała szczególny klimat życzliwości i dobrej współpracy z rodzicami. Jestem przekonana, że w tym wyjątkowym przedszkolu – przedszkolu marzeń – będziemy rozwijać i pielęgnować to, co najlepsze i najpiękniejsze, z poszanowaniem wartości i tradycji. Z tego miejsca mały człowiek, spod troskliwych objęć rodzica, wyrusza w wielką podróż zwaną edukacją. W zdobywaniu tych cennych doświadczeń z pewnością wspomoże dzieci ten nowoczesny obiekt – zaznaczyła. Następnie dyrektor podziękowała w imieniu swoim i wszystkich rodziców: wójt gminy Baranów Bogumile Lewandowskiej-Siwek, przewodniczącemu Rady Gminy Marianowi Kremerowi oraz osobom, które przyczyniły się do powstania przedszkola i pomagały przy inwestycji. Szczególne podziękowania złożyła na ręce firmy, która tak sprawnie zrealizowała inwestycję oraz osób z nią współpracujących.
Równie emocjonalne było wystąpienie B. Lewandowskiej-Siwek. – Nawet nie wiecie, jak się cieszę. Tyle wysiłku, tyle pokonanych barier, ale i tyle pasji oraz zaangażowania. Bez tej wielkiej pracy: moich radnych – moich, bo podkreślam – nie wszyscy radni chcieli tu przedszkola, wysiłku społeczności Mroczenia, determinacji pana sołtysa, ten obiekt nigdy by nie powstał. Cieszmy się więc wspólnie – zachęcała. W dalszej kolejności głos zabrali goście, którzy byli pod ogromnym wrażeniem obiektu.
Po oficjalnym otwarciu przedszkola wszyscy goście, w tym rodzice i dzieci, mieli możliwość zwiedzenia pomieszczeń.
Dokumentacja projektowa obiektu sporządzona została przez firmę „Studio Warsztat” Mikołaj Wower z Poznania. Wykonawcą całego zadania inwestycyjnego była firma MPM Development Sp. z o.o. z Namysłowa. Nadzór inwestorski sprawowało Biuro Inwestycyjne Janusz Rybka z Wrocławia. Inwestycję realizowano dwa lata, a kosztowała ona 4.342.235,82 zł. Gmina pozyskała z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z programu „MALUCH plus” kwotę 160.000 zł (starano się o 600.000 zł). Dotacja stanowi 3,7% kosztów inwestycji. Pozostała kwota pochodzi z budżetu gminy Baranów.
Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 793,26 m2. Budynek przedszkola przeznaczony jest do opieki dziennej dla 75 dzieci, w tym 25 dzieci w wieku żłobkowym od 2 do 3 lat oraz 50 dzieci w wieku przedszkolnym.

~ Oprac. KR

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!