Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Marty, Konstantego, Olafa 29 Lipca 2021, 23:28
Dziś 21°C
Jutro 25°C
Kępno
10 Września, 2020

Mikorzyn: Wielkie święto u św. Idziego

Odpust w Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie połączony z diecezjalnymi dożynkami.

Choć Mikorzyn to niewielka wieś, słynie z wielkiego patrona – św. Idzi znany jest jako potężny wspomożyciel. Tradycja mówi, że św. Idzi zjawiał się w miejscu, gdzie teraz stoi kościół. Pomagał ludziom w różnych sprawach. Od wieków w przekonaniu społeczeństwa Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie to miejsce uświęcone. Kroniki podają, że w czasie zaborów przychodzili tu pielgrzymi z Wieruszowa, Wielunia, Sycowa, Oleśnicy, Trzebnicy – nie licząc całej południowej wielkopolskiej ziemi. Również dziś do Mikorzyna przybywają tłumy pielgrzymów. Wielu ludzi za przyczyną św. Idziego doznaje różnych łask, a w szczególności uzdrowień, daru potomstwa czy scalenia małżeństw i rodzin. Odpust w Mikorzynie przypada 1 września, jednak największe, główne uroczystości odbywają się co roku w pierwszą niedzielę września. Do Sanktuarium św. Idziego do Mikorzyna przybywają wierni nawet z dalekich krańców Polski, aby powierzyć swoje prośby i podziękować Bogu za otrzymane za wstawiennictwem św. Idziego dary.
W sobotę, 5 września br., przed figurą św. Idziego modlili się chorzy i osoby starsze, a także rodzice z dziećmi. Patronowi polecano także ojczyznę.
Z kolei 6 września br. w Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie odbyły się główne uroczystości odpustowe. Poprzedzały je 4-dniowe nauki rekolekcyjne, które głosił ks. Adam Sośnicki.
Uroczystości na szczęście nie odwołała pandemia koronawirusa, choć ze względu na nią stosowano się do obowiązujących obostrzeń sanitarnych i zrezygnowano m.in. z części gastronomicznej.
Podniosłą sumę odpustową ku czci św. Idziego odprawił ks. biskup Łukasz Buzun. Główna msza połączona była z diecezjalnym dziękczynieniem za plony.

~ KR

Więcej w nr 37 (1394) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!