Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Izy, Rajmunda, Seweryna 8 Sierpnia 2022, 21:16
Dziś 17°C
Jutro 24°C
Łęka Opatowska
9 Listopada, 2017

Łęka Opat.: Bez podwyżek za wodę

Na ostatniej sesji Rady Gminy samorządowcy podjęli dwie uchwały, w tym jedną bardzo ważną dla mieszkańców gminy, dotyczącą stawek za zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków.

Sesję rozpoczęto jak zawsze od sprawozdania z działalności przewodniczącego Rady Michała Jerczyńskiego oraz wójta Adama Kopisa w okresie międzysesyjnym. Po czym radni przystąpili do analizy przygotowanych uchwał, w tym tej strategicznej dla budżetów domowych mieszkańców, a mianowicie ustalenia stawek za wodę i odprowadzenie ścieków. Samorządowcy przychylili się do propozycji władz gminnych i opłaty za wodę i ścieki w nadchodzącym roku pozostaną na takim samym poziomie jak w roku bieżącym. – Przyjąłem założenie, że chociaż jakaś drobna rzecz powinna być zweryfikowana, jeśli chodzi o gospodarkę wodno-kanalizacyjną, bo inwestycji na terenie naszej gminy też nie brakuje w tej płaszczyźnie. Jednakże zgodnie z tym co przedstawił mi kierownik Referatu Budownictwa, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Tomasz Jerczyński, jest to dla mnie też do przyjęcia w sensie takim, że z proponowanej przeze mnie podwyżki o 2 grosze, co nawet trudno nazwać podwyżką, z propozycji tej się wycofuję. Bo to w skali całości budżetu dałoby około 5 tysięcy złotych – zaznaczył wójt. Jednocześnie zaapelował do mieszkańców o zapłacenie zaległości za te usługi. – Tym mieszkańcom, którzy należności wobec Gminy, czy to za śmieci czy wodę i podatku regulują, bardzo serdecznie dziękuję. Natomiast, pozwólcie Państwo i też to głośno powiem, że tych którzy tego nie regulują, to bardzo proszę, aby pochylili się nad tym problem i określone zaległości zapłacili – stwierdził wójt. Jednak od razu zaznaczył – Pod warunkiem, że rzeczywiście kwestia zaległości będzie w skali 1-2%, a nie 10 czy 20%. Wtedy możemy mówić, że i stawki za śmieci nie podnosimy i stawki podatkowe od czterech lat na terenie gminy nie podnosimy i kwestie wody, skoro miało to przynieść tylko 5 tysięcy w skali budżetu, to nie jest to żadna kwota i dlatego została przeze mnie zniwelowana, zanim żeśmy do tego tematu podeszli – dodał A. Kopis.
Po podjęciu uchwały zbiorowe zaopatrzenie w wodę dla gospodarstw domowych, rolnych, placówek zdrowia i oświatowych wynosi 2,57 zł, dla pozostałych odbiorców 3,35 zł. Opłata abonamentowa dla gospodarstw domowych, rolnych, placówek zdrowia i oświatowych 2,13 zł a dla pozostałych odbiorców 7,37 zł. Jeżeli chodzi o wprowadzanie ścieków do oczyszczalni w Opatowie gospodarstwa domowe, rolne, placówki zdrowia i oświatowe zapłacić muszą za ścieki z kanalizacji i za ścieki dowożone 5,10 zł, natomiast pozostali odbiorcy 7,82 zł.
W kolejnym punkcie sesji rajcom przedstawiono analizy oświadczeń majątkowych. Do składania oświadczeń zobligowani są radni oraz pracownicy Urzędu Gminy ustawą antykorupcyjną. W przesłanych do Urzędu Skarbowego dokumentach nie było większych uchybień. Z kolei stan realizacji zadań oświatowych w gminie w bieżącym roku szkolnym przedstawiła Barbara Kulak, kierownik Centrum Usług Wspólnych.

~ Oprac. m

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!