Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Kornela, Lizy, Stanisława 8 Maja 2021, 20:18
Dziś 6°C
Jutro 19°C
Kępno
15 Kwietnia, 2021

Kępno: Rusza remont byłej synagogi

W ramach zadania „Rewitalizacja zdewastowanej synagogi i nadanie jej nowych funkcji społecznych” przeprowadzony zostanie kompleksowy remont i adaptacja zabytkowego budynku po byłej synagodze. W szczególności wykonana zostanie rekonstrukcja historycznej elewacji zewnętrznej synagogi, kompleksowe zagospodarowanie jej wnętrza z salą wielofunkcyjną, dużą sceną i balkonem. Budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych wraz z zagospodarowaniem terenu zielenią.

Wreszcie, po ponad dekadzie od chwili, gdy Urząd Miasta i Gminy w Kępnie przejęł od Gminy Żydowskiej we Wrocławiu budynek po byłej synagodze, jeszcze w tym roku ruszy w niej remont, co cieszy wielu regionalistów i gości z krajowej i zagranicznej diaspory żydowskiej odwiedzających co roku Kępno. Jak podkreśla burmistrz Piotr Psikus w czasie specjalnie zorganizowanej konferencji pod budynkiem bożnicy: - Umowa wykonawcza zaprojektowania i odbudowy budynku została tak przygotowywana, aby w listopadzie 2022 roku zaprosić mieszkaniowców Kępna na otwarcie tego zmodernizowanego budynku przystosowanego do nowych funkcji. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie dotacja urzędu marszałkowskiego w maksymalnej wysokości. Inwestycja realizowana będzie w formule „zaprojektuj i buduj”. Czyli firma projektuje modernizację budynku, jak również ją wykonuje – podkreśla burmistrz.

~ m

Więcej w nr 14 (1423) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!