Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Kornela, Lizy, Stanisława 8 Maja 2021, 21:20
Dziś 6°C
Jutro 19°C
Kultura i oświata
27 Listopada, 2017

Kępno: O ewangelickim dziedzictwie regionu

18 listopada w kępińskim kinie „Sokolnia” odbyło się ósme spotkanie z cyklu „Na styku Kultur, Religii i Czasów”, organizowane przez stowarzyszenie „Socjum Kępno i Okolice”.

W tym roku stowarzyszenie wspólnie z parafią ewangelicko-augsburską w Kępnie zaprosiło na spotkanie poświęcone 500-leciu reformacji.
Całość rozpoczął seans filmu „Luter”, po którym wygłoszone zostały trzy prelekcje. Monika Cieślar przybliżyła historię parafii ewangelicko-augsburskiej w Kępnie. Prelekcję zatytułowaną „Ewangelickie dziedzictwo Ziemi Kępińskiej” zaprezentował Dominik Makosch. Na zakończenie zaś zwierzchnik diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce ks. bp prof. Marcin Hintz wygłosił prelekcję pod tytułem „Reformacja jako wydarzenie kościelne i społeczne”.
Coroczne spotkania „Na stylu Kultur, Religii i Czasów” to już lokalna tradycja. Członkowie stowarzyszenia „Socjum Kępno i Okolice” już od ośmiu lat organizują wydarzenia, podczas których przywołany jest duch dawnego wielokulturowego Kępna, zamieszkiwanego przed II wojną światową przez osoby wyznania mojżeszowego, ewangelików i katolików. Ich celem jest przybliżanie mieszkańcom faktów, postaci i zdarzeń związanych z Ziemią Kępińską, jej historią, religią, obyczajami czy architekturą. Prelekcje i wykłady tradycyjnie wzbogacane są częścią artystyczną. W tym roku kępnianie zaproszeni zostali na seans filmowy. W latach poprzednich do Kępna zapraszani byli m.in. grający muzykę żydowską zespół „Hagada”, czołowy bard muzyki romskiej Józef Merstein Jochymczyk czy zespół „Zelowskie Dzwonki” z parafii ewangelicko-reformowanej w Zelowie.
Inicjatywa wpierana jest finansowo przez Gminę Kępno.

~ bem

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!