Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jarosława, Marka, Wiki 25 Kwietnia 2024, 10:05
Dziś 6°C
Jutro 14°C
Historia
27 Lutego, 2024

Kępno: Hymn Kępna do zmiany?

Ubiegłotygodniowe świętowanie rocznicy podpisania układu w Kępnie z 1282 r. stało się asumptem do zakwestionowania słów hymnu Kępna, odśpiewanego publicznie z tej okazji przez zgromadzonych przed ratuszem kępnian.

Geneza hymnu
Kępiński rodowód Władysława Turowskiego i jego wybitne osiągnięcia kompozytorskie zdecydowały, że w 1992 r. w Towarzystwie Miłośników Ziemi Kępińskiej (TMZK powstało w 1973 r., pierwszy prezes – Stanisław Biały) za prezesury Janiny Pawlickiej zrodził się pomysł, aby na motywach jego „Pieśni Jubileuszowej”, napisanej z okazji obchodów 700-lecia Układu Kępińskiego, opracować hejnał miasta Kępna. Aranżacji pieśni dla potrzeb hejnału dokonała Barbara Jabłońska – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kępnie. Opracowaniem biografii kompozytora zajęli się: Zygmunt Matysiak i Lech Gorzendowski.

~ Mirosław Łapa

Więcej w nr 9 (1570) 2024 r. „Tygodnika Kępińskiego”

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!