Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Łucji, Witolda, Wilhelma 25 Czerwca 2022, 09:28
Dziś 22°C
Jutro 28°C
Powiat
3 Stycznia, 2018

Kępno: Budżet powiatu uchwalony

Podczas przedświątecznej sesji Rady Powiatu Kępińskiego radni jednogłośnie uchwalili budżet powiatu kępińskiego na 2018 rok.

Podjęcie uchwały budżetowej podczas obrad 19 grudnia 2017 roku poprzedziło przyjęcie przez radnych autopoprawek do budżetu wniesionych przez Zarząd Powiatu Kępińskiego oraz przedstawienie opinii o projekcie budżetu.
Uwag nie miała Regionalna Izba Obrachunkowa, ani też Komisja Budżetu i Finansów Rady Powiatu, której przewodnicząca Jolanta Jędrecka rekomendowała przyjęcie budżetu w proponowanej formie. Podobnie projekt ocenili radni zrzeszeni w klubie radnych „Razem”, którego ocenę przedłożonej uchwały budżetowej przedstawił radny Adam Tęsiorowski. Więcej do powiedzenia miał radny Tomasz Gatner, który zabrał głos w imieniu klubu „Wspólnota Samorządowa Powiatu Kępińskiego”, poprzedzając deklarację o udzieleniu poparcia dla projektu budżetu szeregiem uwag i apeli dotyczących sposobu gospodarowania powiatowymi środkami finansowymi. - Jednym z najważniejszych czynników rozwoju są inwestycje. Szczególnie ważna jest struktura ich finansowania. Uważamy, podobnie jak w latach poprzednich, że każde większe zadanie inwestycyjne powinno być realizowane przy dużym udziale środków zewnętrznych. Lata 2014 – 2020 to nowa perspektywa unijna, na którą samorządy bardzo długo czekały. To historyczny czas, należy go w pełni wykorzystać - mówił T. Gatner - Kolejne wyzwanie to drogi. (...) Apelujemy też o jasny i przejrzysty sposób podziału środków w poszczególnych gminach zgodnie z zapowiadanym w wyborach zrównoważonym rozwojem 7 gmin. Warto naszym zdaniem przyjąć przejrzysty system podziału środków. 2 lata temu składaliśmy propozycję, aby środki na remonty i modernizację dla poszczególnych gmin dzielić proporcjonalnie do kilometrów dróg powiatowych. Dziś dodalibyśmy uzupełnienie, aby podział następował po odjęciu kilometrów już zmodernizowanych – kontynuował radny.
Ustosunkowując się do słów radnego Gatnera, starosta kępiński Witold Jankowski, podkreślił, że Zarząd Powiatu kieruje się zasadą, iż każda większa inwestycja powinna być wspierana środkami zewnętrznymi i o takie środki każdorazowo się starano. Podkreślał proinwestycyjny charakter przyszłorocznego budżetu. - Jeżeli chodzi o inwestycje te minione i te, które będą realizowane w przyszłym roku, to absolutnie z podniesioną głowa mogę każdemu spojrzeć w oczy i powiedzieć, że były i w przyszłorocznym budżecie środki inwestycyjne są na bardzo dobrym poziomie – zaznaczał starosta. - Takich środków inwestycyjnych na pewno jeszcze nie było. Uważam to za sukces, że takiego rzędu pieniądze pozyskaliśmy z różnych źródeł dla naszego powiatu.

~ bem

Cały artykuł dostępny będzie w nr 1 (1256) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

 

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!