Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Kornela, Lizy, Stanisława 8 Maja 2021, 20:29
Dziś 6°C
Jutro 19°C
Historia
8 Kwietnia, 2021

Historia: Historia Towarzystwa Historycznego im. Szembeków – część I

Od Klubu Miłośników im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej w Hanulinie do Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Kępnie – a obecnie z siedzibą w Warszawie.

W roku 1988 w Hanulinie koło Kępna, w domu, gdzie wówczas mieszkałem z żoną Bożeną, założyłem Klub Miłośników im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej (wnuczka Aleksandra hr. Fredry). W Siemianicach spotkałem się z księdzem proboszczem parafii pw. św. Idziego, dziekanem Mieczysławem Gmerkiem, aby zapoznać się historią zasłużonego w dziejach Polski rodu Szembeków z Siemianic. Tutaj, przy kościele pod wezwaniem św. Idziego, znajduje się krypta rodu Szembeków. Zachowanych jest w niej 14 trumien przedstawicieli znamienitego polskiego rodu. Prawdopodobnie spoczywa tutaj poseł do Sejmu Czteroletniego z okresu Konstytucji 3 Maja 1791 roku, Ignacy hr. Szembek, poseł Ziemi Wieluńskiej – jako uczestnik uchwalenia Konstytucji 3-Majowej z 1791 roku odznaczony Orderem Orła Białego i Orderem Świętego Stanisława. W krypcie tej spoczywa też jego syn, generał dywizji Piotr hrabia Szembek, urodzony dnia 14 grudnia 1788 roku w Warszawie, który brał udział jako uczestnik w kampanii napoleońskiej - przyjaciel Francji. Brał on udział w powstaniu listopadowym. Obok niego spoczywa jego żona Henrieta Bec’u de Tavanier i jego matka Kunegunda z Walewskich. Spoczywa także obok nich Maria z Fredrów hr. Szembekowa i jej syn, dr Aleksander hr. Szembek, pierwszy prezes Izb Rolniczych w okresie międzywojennym XX wieku - współtwórca Uniwersytetu Poznańskiego (obecnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz pełniący na początku XX w. funkcję radcy Polskiej Ambasady w Paryżu i wielki przyjaciel Francji.

~ Opracował: Władysław Ryszard Szeląg

Więcej w nr 13 (1422) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!