Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jana, Pauliny, Rudolfiny 26 Czerwca 2022, 22:41
Dziś 23°C
Jutro 30°C
Kraj
26 Maja, 2022

Wieści z Brukseli: Rozmawiano o wzrostach stóp procentowych

Podczas ostatniego posiedzenia komisji ECON europoseł Andżelika Możdżanowska miała możliwość wymiany poglądów ze Stefanem Ingvesem – pierwszym wiceprzewodniczącym Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego (ERRS).

- W swoich pytaniach skupiłam się na związku między państwem a bankami oraz wzrostach stóp procentowych. Poziom ekspozycji na dług publiczny w bankach niektórych państw europejskich jest rzeczywiście bardzo wysoki. Problem dotyczy w dużym stopniu państw spoza strefy Euro, gdzie z powodu kosztów obsługi długu nominowanego w Euro, krajowe banki otrzymują liczne zachęty do inwestowania w dług danego państwa. Zapytałam więc Stefana Ingvesa o jego perspektywę na kwestię ewentualnego regulacyjnego traktowania długu publicznego. Czy ta perspektywa jest w ogóle realna i czy obecna sytuacja to dobry moment, by rozwijać tę ideę? Mające już miejsce w poszczególnych krajach (oraz oczekiwane w całej UE) wzrosty stóp procentowych stawiają w trudnej sytuacji kredytobiorców oraz powodują, że kredyty przestają być łatwo dostępne. W takiej sytuacji naturalnie rośnie rola instytucji parabankowych, które mają niższe wymogi wobec kredytobiorców, lecz i wyższe koszty kredytów. W Polsce mieliśmy w przeszłości do czynienia z sytuacją, gdy lichwiarsko oprocentowane pożyczki udzielane przez instytucje parabankowe powodowały wielkie problemy społeczno-ekonomiczne. W związku z tym zapytałam o nadzór sektora parabankowego w Europie oraz o ustawodawstwo w tej dziedzinie, w poszczególnych państwach Europy. Czy segment parabankowy stwarza obecnie w UE jakieś poważniejsze obawy? – poinformowała europoseł.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!