Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Kryspiny, Norberta, Sabiny 5 Grudnia 2022, 11:49
Dziś 2°C
Jutro 3°C
Kraj
26 Października, 2022

Wieści z Brukseli: Potrzebujemy pilnego zakazu importu mebli z Białorusi!

Polski sektor meblowy jest w obecne jednym z najbardziej narażonych na negatywne konsekwencje rosyjskiej agresji w Ukrainie. Polska branża meblowa jest największym eksporterem mebli spośród krajów UE (blisko 20% unijnego eksportu mebli).

Meble z Polski trafiają na rynki ponad 170 krajów świata. Sektor meblarski zatrudnia obecnie ponad 200 000 osób i odpowiada za dziś za 2,3% polskiego PKB. - Sektor branży meblowej z Wielkopolski, najwięksi pracodawcy, producenci i eksporterzy mebli zrzeszeni w Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Producentów Mebli skierowali pilną interwencję o rozszerzenie sankcji o zakaz importu mebli do UE (w tym do Polski) z Białorusi – poinformowała poseł do Parlamentu Europejskiego Andżelika Możdżanowska. - O ile od 2023 r. sprowadzanie mebli z Rosji do UE będzie całkowicie zakazane, to sankcje unijne na import z Białorusi dotyczą jedynie drewna – materiałów drewnopochodnych i surowca drzewnego, nie obejmując produktów gotowych i kodów CN 94. Polskiej branży meblarskiej grozi fala upadłości i masowych zwolnień pracowników – wskazując na dekoniunkturę w branży, spadek konkurencyjności na rynkach międzynarodowych, redukcję zamówień i produkcji do 50%, a także zagrożenie przejmowania firm przez zagranicznych gigantów. Producenci mebli, zarówno z Białorusi i Rosji, wprowadzają na rynek UE meble tańsze o około 30% z wykorzystaniem swojego taniego surowca, wykorzystując luki w sankcjach. Nie możemy sobie pozwolić na to, by polskim firmom docelowo groziła upadłość na korzyść firm białoruskich czy rosyjskich, wykorzystujących luki w sankcjach. To, co dziś, w dobie kryzysu, najważniejsze – musimy szczególnie chronić nasz polski przemysł meblarski, z którego jesteśmy rozpoznawalni i cenieni za jakość na całym świecie! – podkreśliła. - Musimy pamiętać, że mimo kryzysu COVID-19, w 2021 r. polscy producenci wyeksportowali towar o wartości 12,9 mld euro. To właśnie dzięki wysiłkowi meblarskich firm – a wspomnę, że Wielkopolska jest jednym z największych zagłębi meblowych w Europie – Polska utrzymała pozycję lidera w Europie oraz drugie miejsce na świecie pod względem wartości eksportowanych mebli. W okresie pandemii to właśnie ta branża dbała o każde miejsce pracy. Skala problemu i jego skutki będą ogromne, stąd po rozmowach w regionie podjęłam pilną interwencję w Komisji Europejskiej, zwracając się o podjęcie działań i wprowadzenie sankcji, a także jednoznaczne stanowisko – kiedy KE wprowadzi pilne działania administracyjne, które zakażą importu mebli z Białorusi na teren Unii Europejskiej? Dlaczego aktualny zakaz importu z Białorusi nie obejmuje mebli, a dotyczy tylko drewna – materiałów drewnopochodnych i surowca drzewnego? Czy Komisja Europejska posiada dane dot. wielkości importu mebli z Białorusi (Rosji przez Białoruś)? W tej sprawie pozostaję także w kontakcie z Ministrem Rozwoju i Technologii oraz przedstawicielami branży meblarskiej, by pilnie wypracować rozwiązania i odpowiedzieć na aktualne problemy producentów przemysłu meblarskiego w Polsce na europejskim i światowym rynku – dodała.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!