Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Jana, Pauliny, Rudolfiny 26 Czerwca 2022, 23:07
Dziś 23°C
Jutro 30°C
Kraj
14 Czerwca, 2022

Wieści z Brukseli: Grupa EKR przeciwko propozycji niemieckiego europosła

8 czerwca br. w Europarlamencie w Strasburgu, podczas głosowań nad sprawozdaniami dotyczącymi pakietu „Gotowi na 55”, grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy głosowała przeciwko raportowi niemieckiego europosła z EPL Petera Liese w sprawie unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS).

- Głosowany dokument zawiera pewne pozytywne elementy, a tekst przyjęty przez Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) udało się znacznie poprawić. Pozytywne zmiany dotyczą m.in. w kwestii zwiększenia zasilenia Funduszu Modernizacyjnego do 2,5%, skreślenia wyłączenia energetyki jądrowej z mechanizmów finansowania ETS, utrzymania przepisów dotyczących dostępu do rynku ws. ograniczania spekulantów finansowych, a przede wszystkim opóźnienia trajektorii stopniowego wycofywania bezpłatnych przydziałów w sektorach objętych CBAM i zabezpieczenia ich produkcji na eksport. Mając powyższe na uwadze, grupa EKR nie mogła jednak poprzeć w głosowaniu tej propozycji, ponieważ nadal zawiera ona szereg zapisów nie do zaakceptowania. Wśród nich są m.in. propozycje dotyczące włączenia do ETS sektora transportu drogowego, budynków i spalania odpadów; wzrostu poziomu ambicji, mechanizmu ograniczającego ważność uprawnień w Rezerwie Stabilności Rynkowej EU ETS (MSR); silne uzależnienie od bezpłatnych przydziałów uprawnień do emisji (w tym plany dekarbonizacji dla każdej instalacji); niezadowalające przepisy dotyczące zmienności cen; czy kwestia krajowych przepisów dotyczących neutralności klimatycznej i praworządności odnoszące się do Funduszu Modernizacyjnego – podkreśliła europoseł Andżelika Możdżanowska.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!