Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Anicety, Klary, Rudolfina 18 Kwietnia 2024, 03:07
Dziś 3°C
Jutro 7°C
Kultura i oświata
18 Października, 2018

Trzcinica: Pielgrzymi z Trzcinicy na bałkańskim szlaku

Grupa wiernych z parafii rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Biskupa w Trzcinicy oraz dekanatu trzcinickiego udała się na szlak pielgrzymkowy na Bałkany.

17–26 września 2018 r. były to piękne dni poświęcone modlitwie, połączone ze zwiedzaniem i wypoczynkiem. Opiekę duchową sprawował proboszcz trzcinicki ks. kanonik Wiesław Cieplik.
Podziwianie bałkańskich krajobrazów pielgrzymi rozpoczęli od malowniczej Chorwacji. Jeziora Plitwickie zachwyciły swoim pięknem wszystkich uczestników wyjazdu. Następnym punktem na pielgrzymkowym szlaku był pobyt w Medjugorie, gdzie pielgrzymi mieli możliwość zapoznania się z historią objawień, wzięcia udział we mszy świętej, uczestniczenia w różnorodnych nabożeństwach, jak również wysłuchania wzruszającego świadectwa uzdrowionego z choroby alkoholowej polskiego kapłana.
Szczególnym doświadczeniem dla niejednego pątnika było wyjście wcześnie rano na górę Kriżevac. W trakcie wiodącej przez ostre skały drogi ks. proboszcz wraz z wiernymi odprawił pośród innych grup obcokrajowców Drogę Krzyżową, aby dotrzeć do jubileuszowego krzyża, który został postawiony na szczycie góry dla uczczenia rocznicy 1900-lecia śmierci Jezusa. Miejsce to jest uznawane za szczególnie święte, dlatego ściąga tłumy pielgrzymów, którzy niejednokrotnie boso, w duchu pokuty dążą się na szczyt.
Kolejnym celem podróży była Czarnogóra. Wśród uczestników podziw budziły malownicze krajobrazy – morze i góry, urokliwe miasteczka, zatoki pełne jachtów i statków. Parafianie zwiedzili m. in. Budvę, Kotor i Zatokę Kotorską. Statkiem popłynęli na wyspę Matki Bożej na Skale, na której zobaczyli piętnastowieczny kościół. Realizując plan pielgrzymki, dotarli również do Starego Baru, gdzie zwiedzano twierdzę i oglądano najstarsze drzewo oliwne w Europie. Odwiedzono starą wenecką twierdzę Petrovac. Pielgrzymi mogli podziwiać również wyspę św. Stefana czy Monster Rezevici – klasztor nad rzeką.
Dodatkową atrakcją był wyjazd do Albanii i zwiedzanie stolicy kraju Tirany oraz twierdzy w Krui. W ostatnich dniach pielgrzymki uczestnicy dotarli do jednego z ważniejszych sanktuariów maryjnych na terenie Chorwacji – groty Matki Boskiej z Lourdes w Vepric na Riwierze Makarskiej oraz do Ludbregu, gdzie znajduje się Sanktuarium Krwi Chrystusa przypominające o cudzie eucharystycznym z 1411 r.
Ostatnia msza św. dziękczynna za szczęśliwą i udaną pielgrzymkę została odprawiona w polskim kościele na wzgórzu Kahlenberg pod Wiedniem. Pielgrzymka połączona z wypoczynkiem nad Morzem Adriatyckim, oprócz owoców duchowych, przyczyniła się w znacznym stopniu do regeneracji sił, aby podążać dalej przez życie z nową energią.

~ Parafianie

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!