Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Bonifacego, Kiry, Waltera 5 Czerwca 2020, 14:41
Dziś 14°C
Jutro 20°C
Łęka Opatowska
2 Maja, 2019

Siemianice: Nowy budynek LZD w Siemianicach

Leśny Zakład Doświadczalny w Siemianicach buduje swoją nową siedzibę.

Leśny Zakład Doświadczalny w Siemianicach od momentu powstania w 1951 r. mieści się w zabytkowym pałacu wybudowanym w 1835 r. przez Piotra hr. Szembeka. Budynek należał do rodziny Szembeków, a po małżeństwie Jadwigi Szembekowej z hrabią Szeptyckim przeszedł w ręce Szeptyckich. Starania rodziny Szeptyckich o odzyskanie pałacu i otaczającego go parku trwały od ponad 7 lat. Rodzina Szeptyckich kwestionowała przejęcie przez państwo po II wojnie światowej zespołu parkowo-pałacowego w Siemianicach. Doszukiwali się wad prawnych w przejęciu tego obiektu przez Skarb Państwa. Spadkobiercy wskazywali, że skoro w pałacu nie było kantoru, biura, w którym zajmowano się sprawami gospodarstwa, to nie powinno to podlegać upaństwowieniu. Według nich pałac i dworek służyły jedynie jako obiekty mieszkalne, w których przebywali i nocowali członkowie ich rodziny.
Po przyjęciu tej argumentacji na przełomie września i października ubiegłego roku wojewoda wielkopolski wydał decyzję, w której stwierdził, że upaństwowienie pałacu w Siemianicach zostało podjęte z naruszeniem ówcześnie obowiązującego prawa i w związku z tym powinien on zostać zwrócony prywatnym właścicielom.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że zakupem od rodziny Szeptyckich pałacu w Siemianicach zainteresowany jest już lokalny przedsiębiorca.
Po tej decyzji dyrektor LZD Iwo Gałecki, po konsultacji z rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, podjął decyzję o budowie nowego budynku administracyjnego na sąsiadującej z byłym zespołem parkowo-pałacowym własnej działce. Zakład już wcześniej uzyskał konieczną do rozpoczęcia inwestycji tzw. decyzję o warunkach zabudowy. Nowy obiekt ma kosztować około 2 mln. zł. (projekt, budynek, droga dojazdowa, parking, tereny zielone). Już rozpoczęła się budowa i jak planuje dyrekcja najdalej na wiosnę 2020 r. chce się przeprowadzić do nowego obiektu.

~ m, fot. www.lzd-siemianice.home.pl

Więcej w nr 18 (1324) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!