Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Izy, Rajmunda, Seweryna 8 Sierpnia 2022, 22:19
Dziś 17°C
Jutro 24°C
Kultura i oświata
14 Października, 2021

Recenzja: Mirosław Łapa „Moje Kępno” – recenzja

Miesiąc temu w Kępnie miało miejsce ważne wydarzenie o charakterze społeczno-kulturalnym. Mirosław Łapa zaprezentował swoją nową książkę pt. „Moje Kępno” (wcześniej był redaktorem monografii „Kępińscy Żydzi”).

Monografia jest obszerna (447 stron), czyta się ją jednak z dużym zainteresowaniem. Zainteresowanie to wynika nie tylko z bogato dokumentowanych wydarzeń w okresie kilkudziesięciu lat, ale przede wszystkim z żywej narracji autora.
Autor narrację prowadzi chronologicznie, przez pryzmat własnego życia. Znajduje to odzwierciedlenie w tytułach rozdziałów: „To moje dzieciństwo”, „Ta moja młodość”, „Ten wiek dorosły”. Uzupełnieniem tego chronologicznego opisu wydarzeń jest ostatnia część książki, w której autor przedstawia sylwetki ludzi, którzy wywarli szczególnie pozytywne piętno w jego życiu.
Mirosław Łapa już we wstępie stwierdza, że materiał zawarty w książce jest „…subiektywnym spojrzeniem na Kępno”. Dodajmy tutaj, że uwaga ta dotyczy nie tylko samego miasta, lecz również opisu miejsc i ludzi przedstawionych na kartach publikacji. Subiektywizm oceny zdarzeń i uczestniczących w nich mieszkańców Kępna nie jest wadą monografii, czyni natomiast tekst książki żywą opowieścią, nierzadko wzbogacaną barwnymi anegdotami.

~ Prof. dr hab. Jerzy Kazimierz Babiak, Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne

Więcej w nr 40 (1449) 2021 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!