Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Amelii, Dobromira, Leonarda 31 Marca 2020, 03:54
Dziś 5°C
Jutro 4°C
Powiat
14 Marca, 2018

Powiat: Wielkopolska uchwała „antysmogowa”

Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę „antysmogową”, która wprowadza na obszarze województwa wielkopolskiego, w tym oczywiście również na terenie powiatu kępińskiego, szereg ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych.

Uchwała wprowadza od 1 maja 2018 r. zakaz stosowania najgorszej jakości paliw stałych. Po tym terminie zakazuje się spalania: węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem; mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, a także paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%.
Nie wolno będzie spalać węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, niespełniających któregokolwiek z następujących parametrów jakościowych: wartość opałowa co najmniej 235MJ/kg, zawartość popiołu nie więcej niż 10%, zawartość siarki nie więcej niż 0,8, Nie dozwolone będzie również spalanie biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.
Podjęta uchwała wprowadza również ograniczenia dla kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy np. kominków i pieców. Docelowo eksploatowane mogą być kotły spełniające wymogi emisji i sprawności wg przepisów UE lub klasy 5 normy PN-EN 303-5:2012; wyłącznie z automatycznym podawaniem paliwa lub zgazowujące; pozbawione rusztu awaryjnego i możliwości jego montażu. W użyciu mogą być także piece i kominki spełniające wymogi wynikające z przepisów UE.
Uchwała ustala także terminy wymiany istniejących kotłów i miejscowych ogrzewaczy oraz obowiązek wyposażenia nowych obiektów budowlanych w odpowiednią instalację do spalania paliw stałych.
Od 1 maja 2018 roku – nie można w nowych budynkach montować ogrzewania niezgodnego z uchwałą; do 1 stycznia 2024 roku – mogą być użytkowane kotły bezklasowe; do 1 stycznia 2026 roku – mogą być użytkowane piece i kominki niespełniające wymogów uchwały. Muszą one natomiast albo osiągnąć sprawność min. 80%, albo zostać doposażone w instalację odpylającą spaliny do poziomu emisji wg przepisów UE.
Natomiast do 1 stycznia 2028 roku – mogą być użytkowane kotły spełniające wymogi emisyjne 3. i 4. klasy normy PN-EN 303-5:2012.
- Dla naszego wspólnego dobra, dbajmy o poprawę jakości warunków powietrza w swoim miejscu zamieszkania i zwracajmy uwagę na to, czym ogrzewamy swoje domy, zakłady itp. – apeluje starosta kępiński Witold Jankowski. - Jednocześnie przypominam, iż kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów określonych w uchwale może zostać ukarany mandatem w wysokości od 500 do 5.000 zł.

~ Oprac. bem

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej BIP Powiatu Kępińskiego pod adresem:
http://www.bip.powiatkepno.pl/informacje_urzedu/Walka_ze_smogiem.html

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

~ michał
2018-03-14  /  22:51

ja tam kocham pelet, może to kolokwialne określenie, ale odkąd go używam w moim kotle nie wyobrażam sobie wrócić do tego brudu jaki miałem w kotłowni. Polecam serdecznie. Jeżeli chodzi o kotły, to w swoim Mini Bio Luxury https://www.youtube.com/watch?v=JhU-WSVL8YY (link dla zainteresowanych) używam róznych peletów, wszystkich miesczących się w normach i wiem, ze sam nie przyczyniam się do powstawania smogu... Prędzej czy później wszyscy staną przed wyborem lub koniecznością wyboru kotła, dlatego z czystym sumieniem polecam właśnie ten. Przerażają mnie te ciemne chmury i aż zatyka w piersi... :(