Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Ilony, Jerzego, Wojciecha 23 Kwietnia 2024, 18:20
Dziś 6°C
Jutro 8°C
Kraj
9 Sierpnia, 2018

Powiat: Rolnicy załamują ręce – susza opanowała Kępińskie

Aktualna sytuacja w rolnictwie w województwie wielkopolskim nie prezentuje się zbyt dobrze – a wszystko przez suszę.

Znikome opady deszczu, znacznie poniżej normy wieloletniej oraz gwałtowny wzrost temperatury przy bardzo dużym nasłonecznieniu są przyczyną suszy niemal w całej Polsce. Z brakiem opadów boryka się również większa część Europy. W skali kraju największy deficyt wody występuje na terenie województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, a także podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Szacuje się, że w samej Wielkopolsce skutkami suszy dotkniętych zostało ponad 36.000 gospodarstw rolnych na powierzchni ponad 621.000 ha upraw rolnych, a szacunkowa wartość strat wynosi ponad 322.000.000 zł (stan na 1 sierpnia br.). Niestety, klęska suszy dotknęła również rolników z powiatu kępińskiego.
Susza w całej Wielkopolsce
Według monitoringu suszy rolniczej prowadzonego przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Puławach, wystąpienie suszy rolniczej obejmuje wszystkie gminy województwa wielkopolskiego (226) w następujących uprawach: zboża jare, zboża ozime, rośliny bobowate, krzewy owocowe, truskawki, warzywa gruntowe, drzewa owocowe, rzepak i rzepik, kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, chmiel, ziemniaki i buraki cukrowe.
Podobnie, jak pozostałe rejony województwa wielkopolskiego, również południowy dotknięty został niedoborami wody. Klimatyczny Bilans Wodny w części południowej mieści się w przedziale od -150 do -200 mm. Niedobór wody najbardziej jest widoczny na uprawach zbóż jarych. Rośliny są niewyrośnięte i zasychają oraz są przebarwione. Plony zbóż jarych w tym rejonie są o około 50% niższe niż w roku ubiegłym. Zboża ozime wyglądają lepiej, ale też odczuwają skutki suszy. Brak opadów przypadł w momencie kształtowania się kłosów, co ma wpływ na wysokość plonów. Plony zbóż ozimych są niższe o około 40% w stosunku do roku poprzedniego. Podobnie, jak w innych rejonach Wielkopolski, najgorzej wygląda jęczmień ozimy. Kukurydza też przejawia objawy suszy – występuje skręcanie się liści i zahamowanie wzrostu. Straty w plonie kukurydzy, zarówno w uprawie na ziarno, jak i w uprawie na kiszonki, mogą sięgać powyżej 50%. Rzepaki w tym rejonie również cierpią z powodu braku wody, co skutkować będzie stratą w plonie o około 30%. W tej części województwa występuje bardzo dużo upraw warzywniczych. Polowe plantacje warzyw również są zagrożone suszą, jednak jej skutki są zmniejszane poprzez stosowanie nawadniania. Nie oznacza to jednak, że plony nie będą mniejsze.
Komisje szacują szkody w rolnictwie
W Wielkopolsce powołana została komisja do szacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych. Działa ona w zespołach pracujących na terenie wszystkich gmin województwa. Wystosowane zostały także apele wojewody do samorządów oraz do Wielkopolskiej Izby Rolniczej o podjęcie działań związanych z szacowaniem szkód w rolnictwie. - Jesteśmy jedynym województwem w skali kraju, gdzie takowe komisje do spraw szacowania są powoływane na stałe i działają w zespołach w poszczególnych gminach – podkreśla wicewojewoda Marlena Maląg.

~ KR

Więcej w nr 32 (1287) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!