Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Ireny, Kleopatry, Witalisa 20 Października 2018, 18:01
Dziś 11°C
Jutro 10°C
Powiat
11 Stycznia, 2018

Powiat: Powstało nowe stowarzyszenie

1 stycznia 2018 roku działalność rozpoczęło Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Kępińskiej.

Po 20 latach przynależności do Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego sołtysi z powiatu kępińskiego postanowili założyć własne stowarzyszenie. Stowarzyszenie Sołtysów Ziemie Kępińskiej swoją działalność rozpoczęło z początkiem tego roku.
Odbyło się kilka spotkań, podczas których sołtysi optowali za utworzeniem własnego stowarzyszenia. Jednocześnie sołtysi kępińscy mają zamiar należeć do struktur Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, o co wystąpią na najbliższym posiedzeniu Rady Krajowej KSS.
W powiecie kępińskim jest 81 sołtysów i obecnie trwa wypełnianie ankiet członkowskich. Ankiety przynależności dotychczas wypełniło 38 członków, co wystarczyło do zarejestrowania stowarzyszenia. Lista przynależności jest ciągle otwarta. Członkami stowarzyszenia mogą być sołtysi, byli sołtysi, członkowie rad sołeckich oraz liderzy wiejskich organizacji pozarządowych.
Jak zaznaczają założyciele nowego stowarzyszenia, dla sołtysów powiatu kępińskiego przynależność do Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego ograniczała się praktycznie do przekazywania składek członkowskich. Kępno leży na samym krańcu południowej Wielkopolski i od siedziby wojewódzkiego stowarzyszenia dzieli je około 160 km. Jest to odległość utrudniająca aktywną współpracę. - Chcemy zaktywizować działalność sołtysów na terenie powiatu kępińskiego - podkreślają. - Chcemy pozyskiwać środki pieniężne na działalność statutową i ulokować je na własnym koncie w jednym z kępińskich banków. Istotne również jest to, że składki członkowskie pozostaną u nas w stowarzyszeniu.
Zarząd stowarzyszenia ukonstytuował się w następującym składzie: prezes – Stanisław Niechciał (wieś Nosale, gmina Bralin), wiceprezesi: Piotr Baraniak (wieś Świba, gmina Kępno), Dariusz Gąszczak (wieś i gmina Łęka Opatowska), skarbnik - Małgorzata Wrzalska (wieś Chojęcin, gmina Bralin), sekretarz – Krzysztof Ostrowski (wieś i gmina Trzcinica). Członkowie Zarządu: Maciej Baciński, Adam Tęsiorowski (gmina Kępno), Zenon Noculak (gmina Baranów). W skład komisji rewizyjnej weszli: przewodniczący – Andrzej Wawrzyniak (wieś Mroczeń, gmina Baranów) oraz Danuta Gosek (wieś Zbyczyna, gmina Perzów) i Tadeusz Osada (wieś Lipie, gmina Łęka Opatowska).
Postanowiono, że podtrzymane zostaną honorowe tytuły przyznane zasłużonym sołtysom, którzy przed 20 laty zakładali w Kępnie stowarzyszenie sołtysów. Pierwszym prezesem kępińskich struktur Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego był A. Wawrzyniak (były sołtys Mroczenia), zaś jego ówczesnymi zastępcami: sołtys z 44-letnim stażem Stanisław Gruszka z Donaborowa i nieżyjący już Stanisław Balcerzak, który przez ponad 30 lat był sołtysem Chojęcina.

~ Oprac. bem

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!