Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Adolfiny, Odetty, Wacława 15 Kwietnia 2021, 10:52
Dziś 0°C
Jutro 3°C
Powiat
16 Grudnia, 2020

Powiat: „Interna” znów działa w pełnym zakresie

Oddział Zakaźny w kępińskim szpitalu został zamknięty, a Oddział Internistyczny znów pełni swoją pierwotną funkcję.

Rozpoczął się proces zwalniania łóżek dla pacjentów z COVID-19. Decyzja została podjęta zgodnie z rekomendacjami Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Liczba łóżek w szpitalach w Wielkopolsce, prowadzących oddziały covidowe, została zmniejszona o 520, w tym 12 to łóżka intensywnej terapii. Dzięki temu oddziały będą mogły wrócić do swojej pierwotnej roli i ponownie opiekować się pacjentami z chorobami innymi niż COVID-19. Spośród 12 podmiotów w Wielkopolsce, prowadzących w ostatnim czasie oddziały covidowe, 7 zostało w całości przywróconych do stanu sprzed epidemii. Wśród nich jest szpital w Kępnie, którego znaczna część od 16 października była zaadaptowana na potrzeby pacjentów z COVID-19. Teraz miejsca dla pacjentów będzie zapewniać m.in. szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Łóżka covidowe utrzymano m. in. w Ostrzeszowie i Ostrowie Wielkopolskim.
Zgodnie z wydanymi decyzjami, 31 grudnia br. zwolnionych zostanie kolejnych 70 łóżek, w tym 9 intensywnej terapii. Tym samym do końca roku w 8 szpitalach II poziom zabezpieczenia zostanie zakończony. 14 grudnia br. liczba łóżek w Wielkopolsce wynosiła 2796, z czego wolnych jest 998. Szpitale dysponują 257 łóżkami respiratorowymi, z których wolnych jest 123.
W ciągu dwóch miesięcy na Oddziale Zakaźnym w Kępnie funkcjonowało 40 łóżek covidowych i leczonych było 167 pacjentów. 110 wypisano do leczenia ambulatoryjnego, a 42 osoby zmarły. Spośród wszystkich wyleczonych pacjentów, 86 to mieszkańcy powiatu kępińskiego. 7 osób wymagało leczenia na oddziale intensywnej terapii. O tym, gdzie trafiać będą teraz pacjenci, zdecyduje koordynator w Poznaniu.
14 grudnia br. Oddział Internistyczny w kępińskim szpitalu zaczął znów normalnie funkcjonować. W piątek ostatnich pacjentów z COVID-19 przetransportowano do innych placówek.

~ KR

Więcej w nr 51 (1408) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!