Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Benedykta, Kariny, Olgi 11 Lipca 2020, 20:22
Dziś 13°C
Jutro 19°C
Historia
21 Listopada, 2018

Powiat: Chór CON BRIO zaśpiewał w Łagiewnikach

Reprezentacyjny Chór Powiatu Kępińskiego CON BRIO, działający przy Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Kępnie, od 27 do 28 października br. gościł w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie wystąpił podczas mszy świętej transmitowanej na żywo przez TVP.

Reprezentacyjny Chór Powiatu Kępińskiego CON BRIO, działający przy Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Kępnie pod dyrekcją Ewy Olek, powstał w 1999 roku. Trzon liczącego około 70 osób zespołu wokalnego stanowią uczniowie kępińskiej Szkoły Muzycznej. Ponadto chór zrzesza absolwentów szkoły, mających możliwość dalszego czynnego udziału w życiu muzycznym i współtworzenia kultury muzycznej w środowisku lokalnym oraz pasjonatów muzyki i śpiewu z powiatu kępińskiego. Uświetnia swoimi występami gminne i powiatowe uroczystości, a także prezentuje się podczas różnych imprez daleko poza granicami powiatu, a nawet kraju.
Od 27 do 28 października br. CON BRIO gościł w Krakowie-Łagiewnikach. Pomysł takiej pielgrzymko-wycieczki zrodził się w maju, tuż po powrocie z Rzymu, Wenecji i Bawarii, gdzie zespół koncertował w najważniejszych miejscach, takich jak świątynia na Lateranie, Plac Św. Marka w Wenecji czy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Bawarii w Altotting. Pierwszy zagraniczny wyjazd, ogromne przeżycia związane z wieloma występami oraz wspólnie spędzony czas bardzo zbliżyły chórzystów do siebie. Odgrał też niebagatelną rolę w procesie współtworzenia sztuki muzycznej na jeszcze wyższym poziomie i wyzwolił w młodzieży chęć dalszego szerzenia muzyki przed szerokim audytorium na arenie co najmniej ogólnopolskiej.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom rozśpiewanej młodzieży, z inicjatywy opiekuna duchownego wcześniejszego wyjazdu do Rzymu ks. Marka Naglera, proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Hanulinie padła propozycja wspólnego wyjazdu do Łagiewnik, miejsca kultu świętej siostry Faustyny.
- Nie mieliśmy jeszcze wtedy skonkretyzowanych planów odnośnie tego wyjazdu i występów. Chcieliśmy po prostu tam zaśpiewać, czuliśmy taką potrzebę. Wiedzieliśmy, że przy pomocy ks. Marka uda nam się to osiągnąć. Zaplanowaliśmy więc śpiew podczas dowolnej mszy świętej tam odprawianej – mówi dyrygentka chóru E. Olek.
Przygotowania do wyjazdu rozpoczęły się już we wrześniu. Jeszcze wtedy nie była znana konkretna data wyjazdu. - Pod koniec września otrzymaliśmy informację od ks. Marka, iż możemy się skontaktować z panem Krzysztofem Michałkiem, organistą w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Z rozmowy z nim wynikało, iż jest szansa na nasz występ podczas mszy św. transmitowanej przez TVP 1. Jednak prosi on o nagrania audio z naszych różnych występów w celu oceny możliwości i umiejętności wykonawczych. Ocena, oczywiście, będzie komisyjna i w najbliższym czasie uzyskamy odpowiedź, czy jesteśmy godni tam zaśpiewać i czy sprostamy temu trudnemu zadaniu – opowiada E. Olek. - Nie od dziś wiadomo, iż tę mszę św. emituje w każdą niedzielę o godzinie 7:00 rano program pierwszy TVP. Jej oglądalność to kilka milionów ludzi w Polsce i na całym świecie. Jakże wielką niespodzianką i przede wszystkim wyróżnieniem dla nas okazała się wiadomość od pana Michałka, który zaprasił chór CON BRIO do wspólnej „muzycznej” modlitwy podczas tejże właśnie mszy świętej - relacjonuje.

~ Oprac. bem

Więcej w nr 47 (1302) 2018 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!