Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Anicety, Klary, Rudolfina 18 Kwietnia 2024, 06:29
Dziś 3°C
Jutro 7°C
Powiat
7 Sierpnia, 2019

Powiat: Baranów, Perzów i Łęka Opatowska wysoko w rankingu

Ranking zamożności samorządów przeprowadzony przez czasopismo „Wspólnota”.

- Sytuacja finansowa sektora samorządowego pozornie się poprawia, ale w rzeczywistości jest rezultatem realizacji rządowych programów społecznych, które mogą mieć pozytywne skutki dla sytuacji społecznej w kraju, ale nie mają wiele wspólnego ze swobodą prowadzenia polityki rozwojowej przez samorządy albo ze zdolnością władz lokalnych do wykonywania innych zadań publicznych (...). Ocena sytuacji finansowej samorządów w ostatnich latach jest bardzo trudna. Trzeba brać pod uwagę nie tylko zmiany wielkości dochodów, ale także obecny i spodziewany wzrost obciążeń finansowych. Jednak patrząc tylko przez pryzmat wielkości dochodów, 2018 r. był dobry dla samorządów – czytamy na stronie czasopisma samorządowego „Wspólnota”. Od 2010 roku na jego zlecenie przeprowadzane są rankingi zamożności samorządów. W ostatnim czasie opublikowano ranking za 2018 r. Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od kilkunastu lat – dochody każdego samorządu podzielono przez liczbę ludności.
Pozycję liderów w rankingu utrzymały: województwo mazowieckie (Wielkopolska znalazła się na 4. miejscu), powiat człuchowski (powiat kępiński jest na 109. miejscu), Warszawa (wśród miast wojewódzkich Poznań zajął 6. miejsce), Sopot (wśród miast na prawach powiatu Kalisz uplasował się na 17. miejscu) oraz Polkowice (wśród miast powiatowych Kępno zajęło 55. miejsce). Wśród gmin wiejskich w niezmienionym od kilku lat kształcie wytrwała pierwsza trójka: Kleszczów, Rewal i Rząśnia. W najbogatszej w Polsce gminie – Kleszczów – Produkt Krajowy Brutto przypadający na jednego mieszkańca to aż 35.829,15 zł.
Wśród małych miast miejscami zamieniły się Krynica Morska i Dziwnów. Z kolei na 3. miejsce z 12. przeskoczył Świeradów-Zdrój. Przetasowania na dalszych pozycjach w rankingu są najczęściej wynikiem różnych zmian organizacyjnych, pociągających za sobą inne zapisy księgowe, a nie nagłych zmian sytuacji gospodarczej. Faktyczne zmiany w poziomie rozwoju to przeważnie proces rozłożony na lata. Jednak w tym roku spektakularna zmiana dotknęła niedaleką Byczynę (woj. opolskie), która w ciągu jednego roku awansowała z 262. na 4. miejsce wśród miast małych. Wynika to przede wszystkim z wpływu w wysokości 47 milionów złotych (więcej niż cały budżet miasta w poprzednim roku), zaksięgowanego jako „zbycie praw majątkowych” w dziale „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”, co było związane z umowami sprzedaży udziałów przez Gminę i tworzeniem spółki „Rycerska Byczyna”. Chodzi jednak raczej o chwilową, związaną z meandrami zapisów księgowych, a nie stałą poprawę pozycji miasta w rankingu.

~ KR

Więcej w nr 32 (1338) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!