Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Maja 2020, 02:30
Dziś 10°C
Jutro 15°C
Powiat
13 Sierpnia, 2019

Powiat: Baranów najlepszy w powiecie

Najbiedniejsze i najbogatsze gminy według danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2018 r.

Główny Urząd Statystyczny udostępnił wyniki badań w zakresie przychodów do gminnych budżetów per capita w 2018 r. W zestawieniu pod uwagę wzięto zarówno dochody własne, czyli m.in. wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT, jak również subwencję ogólną, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne. Wyniki rankingu nie są więc wskaźnikiem rzeczywistej, średniej zasobności portfela Polaków – jest to jedynie wpływ do budżetu gmin podzielony przez liczbę mieszkańców. Opublikowany przez GUS wykaz obejmuje 2478 samorządów (od 1 stycznia br. gmin jest 2477 w związku ze zniesieniem Ostrowic). Średnie dochody gmin w 2018 r. wyniosły 4,8 tysiąca złotych per capita (na osobę).
Najwyższe dochody na jednego mieszkańca ponownie osiągnęła gmina wiejska Kleszczów (województwo łódzkie), która jest na czele rankingu, odkąd GUS publikuje zestawienie, czyli od 2002 r. W ubiegłym roku łączna suma dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca osiągnęła tam 43.999 zł. Wysoka pozycja Kleszczowa jest efektem dużych wpływów z podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej, na terenie gminy zlokalizowane są bowiem: Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym – Elektrownia Bełchatów. Drugie miejsce w zestawieniu GUS zajął Świeradów-Zdrój (województwo dolnośląskie). Do budżetu tego miasta w 2018 r. wpłynęło łącznie 15.898 zł per capita. W pierwszej trójce znalazła się również gmina Rewal (województwo zachodniopomorskie) z dochodem 14.288 zł na jednego mieszkańca.
Ranking zamyka gmina Zawadzkie (województwo opolskie), w której dochody per capita były czternastokrotnie niższe niż w Kleszczowie, wynosząc 3.172 zł per capita, a tuż nad nią uplasowała się gmina Bolesław (województwo małopolskie) – 3.195 zł per capita.
Warszawa, której dochód całkowity w 2018 r. wyniósł 9.610 zł per capita, jest najbogatszym miastem na prawach powiatu, do których zalicza się dawne stolice województw i miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Kolejne na liście najbogatszych miast to: Świnoujście – 9.171 zł i Sopot – 9.064 zł. Relatywnie najbiedniejszymi miastami w tej grupie były Świętochłowice, Mysłowice i Sosnowiec, w których dochód całkowity nie przekroczył 5 tysięcy złotych na mieszkańca.

~ KR, źródło: PAP

Więcej w nr 33 (1339) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!