Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Antoniego, Henryki, Mariana 17 Stycznia 2021, 21:59
Dziś -13°C
Jutro -8°C
Kultura i oświata
10 Kwietnia, 2019

Powiat: 2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia br. Zespół Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem we współpracy ze Starostwem Powiatowym przygotował obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, których kolorem jest tradycyjnie niebieski.

Obchody dnia poświęconego poszerzaniu świadomości na temat autyzmu w powiecie kępińskim organizowane są już od kilku lat. Zajmują się tym pracownicy Zespołu Szkół Specjalnych, do którego uczęszczają uczniowie z zaburzeniami autystycznymi.
W ten sposób Zespół Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem aktywnie rozpoczął nowy miesiąc, poświęcony propagowaniu wiedzy o autyzmie oraz okazywaniu wsparcia dzieciom, młodzieży, dorosłym oraz rodzinom, którym towarzyszy autyzm. Cała społeczność szkolna uczestniczyła w inicjatywach szkolnych i pozaszkolnych, propagujących wiedzę i podnoszących świadomość społeczną na temat autyzmu. Przez cały dzień prowadzono kampanię informacyjną i edukacyjną.
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt. Choć autyzm można zdiagnozować już u małych dzieci, to często rozpoznaje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nieleczony może prowadzić do głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i ich głębokości. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”.

~ Oprac. bem

Więcej w nr 15 (1321) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!