Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Eustachego, Faustyny, Renaty 20 Września 2020, 15:27
Dziś 14°C
Jutro 23°C
Policja i straż pożarna
5 Sierpnia, 2020

Policja: O granatowych bohaterach stąd

„Policyjna lekcja historii Ziemi Kępińskiej” – nowy projekt Stowarzyszenia „Nasz Bezpieczny Powiat Kępiński”.

W ramach obchodów 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 100. rocznicy powołania Komendy Powiatowej Policji w Kępnie, Stowarzyszenie „Nasz bezpieczny powiat kępiński” realizuje projekt pn. „Policyjna lekcja historii Ziemi Kępińskiej”. Jest to zadanie publiczne współfinansowane ze środków Powiatu Kępińskiego. W pierwszym etapie wydana została publikacja historyczna „Granatowi bohaterowie Ziemi Kępińskiej”.
Książka zawiera biogramy kępińskich policjantów Policji Państwowej, którzy zostali zamordowani w sowieckich i hitlerowskich obozach zagłady w okresie II wojny światowej. Znalazły się w niej również noty biograficzne policjantów związanych rodzinnie z Ziemią Kępińską, a którzy w 1939 roku pełnili służbę poza Kępnem, następnie trafili do obozu jenieckiego w Ostaszkowie i zostali zamordowani wiosną 1940 roku w Kalininie i pogrzebani w Miednoje.
Zawiera ona wiele nigdzie dotąd niepublikowanych, informacji (archiwalnych zdjęć, dokumentów, listów i pamiątek rodzinnych) o przedwojennych policjantach, którzy byli jednymi z tysięcy polskich ofiar zbrodni katyńskiej. Książka jest próbą ukazania martyrologii katyńskiej przez pryzmat historii Ziemi Kępińskiej, losów ludzi z nią związanych.
.

~ KR

Więcej w nr 32 (1389) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!