Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy 19 Kwietnia 2024, 09:13
Dziś 3°C
Jutro 9°C
Policja i straż pożarna
7 Grudnia, 2017

Policja: Być policjantem to misja, a nie praca

„Kryształowe Gwiazdy” już po raz 13. zostały wręczone policjantkom i policjantom, którzy uratowali ludzkie życie, wykazując się szczególną odwagą i determinacją w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi.

Gala wręczenia „Kryształowych Gwiazd” na stałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń dla wielkopolskich stróżów prawa. W tym roku to szczególne wyróżnienie wręczone zostało po raz 13. policjantkom i policjantom, którzy w trakcie codziennej służby, narażając swoje życie lub zdrowie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę warunków życia drugiego człowieka. Wyróżnienia „Kryształowa Gwiazda”, które trafiły do rąk 124 wielkopolskich stróżów prawa, ufundowane zostały przez komendanta wojewódzkiego Policji w Poznaniu i Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego. Liczba corocznych laureatów pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, często z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością.
Tegoroczna gala odbyła się 27 listopada w poznańskim Domu Żołnierza. Słowa wdzięczności i uznania dla policjantów wyraził w pierwszej kolejności komendant wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka, który wspólnie z przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego podinsp. Andrzejem Szarym wręczył funkcjonariuszom te wyjątkowe wyróżnienia.
W gronie zaproszonych gości, którzy dołączyli do gratulacji szefa wielkopolskich stróżów prawa, obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych, urzędów i instytucji na co dzień współpracujących z wielkopolską Policją, a także przełożeni wyróżnionych policjantów.
Tegorocznymi laureatami zostali również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kępnie. Mł. asp. Marcin Chmielarz 9 lutego br. zareagował na widok mężczyzny siedzącego na parapecie okna, z nogami zwieszonymi na zewnątrz. Funkcjonariusz wiedział, że mężczyzna ten leczył się psychiatrycznie oraz miał za sobą nieudaną próbę samobójczą. Po wejściu do mieszkania zastał członków rodziny, wskazujących pomieszczenie, w którym znajdował się mężczyzna. Szybko i zdecydowanie wciągnął mężczyznę do wnętrza mieszkania i uratował mu życie. Sierż. sztab. Tomasz Latański i st. sierż. Tomasz Wyżnikiewicz 30 września 2016 r. na terenie Kępna bez chwili zawahania udzielili pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie, u którego zatrzymały się funkcje życiowe. Gdyby nie natychmiastowa akcja reanimacyjna w postaci masażu serca i sztucznego oddychania, mężczyzna nie miałby szans na przeżycie. Sierż. sztab. Daniel Klimecki 15 lutego br. odnalazł zaginioną 67-letnią kobietę. Starsza pani miała problemy ze zdrowiem, a znajdowała się w jednym z duktów leśnych. Należy dodać, że był to okres zimowy, a temperatura powietrza spadła poniżej 0 stopni Celsjusza. Policjant swoim zaangażowaniem uratował życie zaginionej kobiety. Ten sam policjant 16 maja br. podjął interwencję w stosunku do osoby, która chciała popełnić samobójstwo, skacząc z wiaduktu. Policjant rozpoczął rozmowę z niedoszłym samobójcą i zaczął się do niego zbliżać. W pewnym momencie, wykorzystując chwilę nieuwagi desperata, policjant złapał go za ręce i przy pomocy innych osób, które obserwowały zdarzenie, ściągnął go z wiaduktu.

~ Oprac. KR

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!