Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Antoniego, Henryki, Mariana 17 Stycznia 2020, 22:18
Dziś 2°C
Jutro 5°C
Kraj
16 Listopada, 2018

Policja: 112 zamiast 997

Od 12 listopada br., dzwoniąc pod numer alarmowy 997, będziemy łączyć się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a nie bezpośrednio z policją. Numer nadal będzie aktywny, zmieni się jedynie miejsce odbioru zgłoszenia.

W kwietniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczęło sukcesywny proces przenoszenia numerów alarmowych na terenie całego kraju. Powyższa zmiana podyktowana jest zintegrowaniem systemu, który umożliwić ma jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb ratowniczych oraz wyeliminowaniu dużej ilości fałszywych zgłoszeń. Ponadto numer 112 jest międzynarodowym, jednolitym numerem alarmowym, obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej, który daje również możliwość przekierowania zgłoszenia do operatora władającego danym językiem obcym, pracującego w dowolnym Centrum Powiadamiania Ratunkowego w kraju.
Przełączenie numeru 997 na 112 umożliwi tym samym dostosowanie się do standardów europejskich. Interesant dzwoniący na 112 zostanie połączony z operatorem CPR, natomiast w sytuacjach newralgicznych, gdy zagrożone będzie życie, zdrowie ludzkie lub porządek publiczny, operator CPR zgłoszenia będzie przekazywał dyżurnym jednostek organizacyjnych policji. Takie rozwiązanie pozwoli też na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. Tylko w zeszłym roku operatorzy numerów alarmowych w CPR odebrali prawie 8,5 miliona fałszywych zgłoszeń – prawie 45% wszystkich. I choć odsetek zgłoszeń fałszywych w 2017 r. zmniejszył się o ponad 2%, nadal jest to ogromna liczba.
Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR będzie miało pozytywny wpływ zarówno na czas, jak i na skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują. Dotychczas średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 997 do CPR, czas oczekiwania na połączenie będzie podobny.
Proces przełączenia w powyższym zakresie numerów alarmowych na terenie innych województw przebiegł w sposób pomyślny, a planowane jego zakończenie na terenie całego kraju ma nastąpić w grudniu 2018 r. Centra Powiadamiania Ratunkowego gwarantują bezpieczeństwo funkcjonowania poprzez wdrożone mechanizmy zastępowalności wzajemnej. CPR od 1 kwietnia 2018 r. obsługują również połączenia „eCall” (ogólnoeuropejski system szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych).

~ Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kępnie

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!