Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Ilony, Jerzego, Wojciecha 24 Kwietnia 2024, 00:33
Dziś 6°C
Jutro 8°C
Historia
7 Czerwca, 2018

Opatów: Wyjątkowa lekcja historii

Uroczysta inauguracja wystawy pt. „W drodze do niepodległości” zorganizowanej w jubileuszowym roku 100-lecia niepodległej Polski przez Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Opatowie.

W poniedziałek, 28 maja 2018 r. w uroczystym otwarciu udział wzięli: poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak, wójt gminy Łęka Opatowska Adam Kopis, sekretarz gminy Małgorzata Gąszczak, kierownik Posterunku Policji w Opatowie asp. sztab. Konrad Mierzwiak, Bartłomiej Dziuba - przedstawiciel Biura Poselskiego Andżeliki Możdżanowskiej, radni, sołtysi, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Słupi pod Kępnem Barbara Woźnica, pracownicy i uczestnicy WTZ, przedstawiciele KGW, OSP, emerytów, stowarzyszeń z terenu gminy Łęka Opatowska, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Siemianicach, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II W Trzebieniu, Szkoły Podstawowej w Łęce Opatowskiej, dyrektor Maria Haziak, uczniowie, nauczyciele, pracownicy, rodzice Szkoły Podstawowej w Opatowie, dyrektor Anna Synowiec oraz społeczność Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Opatowie, a także mieszkańcy gminy Łęka Opatowska.
Na ręce dyrektor Gimnazjum w Opatowie wpłynęły listy gratulacyjne od senatora Łukasza Mikołajczyka, wicewojewody wielkopolskiego Marleny Maląg oraz wicemarszałka województwa wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego.
100 tanecznych par, a wśród nich dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, świętowało 100-lecie odzyskania niepodległości w rytmie poloneza. W niebo wypuszczono 100 biało-czerwonych balonów, a gołębie poniosły wiadomość, że 100 lat cieszymy się wolnością.
„W drodze do niepodległości” to nowoczesna i wyjątkowa lekcja historii, zarówno dla uczniów, jak i dorosłych. Wystawa, organizowana w roku tak ważnego jubileuszu, ma na celu przypomnienie najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Składa się z 30 plansz, które poprzez zdjęcia, skany dokumentów oraz opisy, prezentują trudną drogę Polaków do ukształtowania na nowo odzyskanej ojczyzny i polskiej państwowości w początku lat 20 XX wieku. Fundatorami tej wystawy są: Bank Pocztowy S.A. i PERN S.A., natomiast partnerami merytorycznymi – Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Akt Nowych.
Wystawa jest częścią obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021.

~ Oprac bem

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!