Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Bony, Horacji, Jerzego 24 Kwietnia 2019, 12:18
Dziś 18°C
Jutro 20°C
Kępno
13 Kwietnia, 2018

Olszowa: Strażacy szkolili umiejętności

Ćwiczenia z ratownictwa wysokościowego w Zakładzie Zagospodarowania Odpadami w Olszowie.

28 marca br. w Zakładzie Zagospodarowania Odpadami w Olszowie odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa wysokościowego, w którym udział brały dwa zastępy z JRG Kępno oraz jeden zastęp z OSP Słupia pod Kępnem.
Założenie polegało na dotarciu do dwóch osób poszkodowanych. Jedna z nich była uwięziona na wysokości, druga natomiast ugrzęzła w studni. Działania w zakresie podstawowym polegały na zbudowaniu stanowisk i opuszczeniu ratowników do osób poszkodowanych. Następnie osoba uwięziona na wysokości, po przejęciu przez ratownika, została opuszczona na ziemię, a osoba uwięziona w studni została ewakuowana wraz z ratownikiem na poziom gruntu, wykorzystując system „4:1”. - Tego typu ćwiczenia są świetną okazją do przetestowania nowych i przypomnienia starych zasad dostępu do osób poszkodowanych przy wykorzystaniu technik linowych. Zakres podstawowy ratownictwa wysokościowego ściśle określa zadania strażaków, czy to Państwowej Straży Pożarnej czy też Ochotniczej Straży Pożarnej (w tym przypadku OSP Słupia, która zadeklarowała gotowość do realizacji zadań w zakresie ratownictwa wysokościowego). Zakład Zagospodarowania Odpadami w Olszowie to zakład o specyficznej infrastrukturze, co pozwoliło na zastosowanie kilku niełatwych wariantów ratowniczych, a dokładając do tego wieczorne godziny – zwiększenie poziomu trudności założonego ćwiczenia – podsumował zastępca dowódcy JRG w Kępnie kpt. Mateusz Grzesiak.

~ Oprac. KR

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!