Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny 21 Lipca 2019, 04:58
Dziś 24°C
Jutro 25°C
Kępno
14 Listopada, 2018

Olszowa: 30:2 – to warto pamiętać!

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony również przez OSP Olszowa.

Co roku u około 400.000 mieszkańców Europy stwierdza się zatrzymanie akcji serca. 16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Dzień ten został ustanowiony w 2013 r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Z tej okazji co roku w połowie października organizuje się wydarzenie polegające na jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. Celem ogólnoeuropejskiej akcji jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Jak przekonują organizatorzy akcji, podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może spowodować 2- lub 3-krotny wzrost przeżywalności. Niestety, obecnie tylko w trakcie co piątego pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia podejmowana jest resuscytacja. Dlatego tak istotne jest prowadzenie inicjatyw zwiększających świadomość społeczeństwa.
Już po raz piąty w biciu rekordu w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej udział wzięła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbie. W inicjatywie uczestniczyły 43 osoby. Po raz pierwszy zadania podjęła się także jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszowie przy pomocy członków miejscowej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Udział w biciu rekordu był możliwy dzięki współpracy z miejscową szkołą podstawową. W resuscytacji brało udział łącznie 71 osób. Mamy nadzieję, że nabyte umiejętności wszystkich uczestników będą potrzebne wyłącznie podczas ćwiczeń.

~ Oprac. KR, fot.: OSP Olszowa, OSP Świba

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!