Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Antoniego, Henryki, Mariana 17 Stycznia 2020, 22:10
Dziś 2°C
Jutro 5°C
Kępno
12 Września, 2019

Mikorzyn: Wielkie świętowanie u Idziego

Odpust w Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie jak co roku przyciągnął tysiące wiernych.

Choć Mikorzyn to niewielka wieś, słynie z wielkiego patrona – św. Idzi znany jest jako potężny wspomożyciel. Tradycja mówi, że św. Idzi objawił się w miejscu, gdzie teraz stoi kościół. Jego wstawiennictwo pomagało ludziom w różnych sprawach. Od wieków w przekonaniu społeczeństwa mikorzyńskie sanktuarium to miejsce święte. Wielu ludzi za przyczyną św. Idziego doznaje tam różnych łask, a w szczególności uzdrowień, daru potomstwa czy scalenia małżeństw i rodzin. Do Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie, w szczególności podczas wrześniowych uroczystości odpustowych, przybywają tysiące wiernych – młodzi, osoby starsze, małżonkowie, również ci oczekujący potomstwa, rodzice z dziećmi, chorzy, kapłani, siostry zakonne, tłumy ludzi z bliska, jak i daleka – aby powierzyć swoje prośby i podziękować za otrzymane dary Bogu za wstawiennictwem św. Idziego. Wielu podejmuje trud pieszej bądź rowerowej pielgrzymki.
Odpust w Mikorzynie przypada 1 września, jednak główne uroczystości odbywają się co roku w pierwszą niedzielę września. W tym roku te dwa dni nałożyły się na siebie. Przygotowania do głównych uroczystości odpustowych w Mikorzynie trwały 9 dni i rozpoczęły się rekolekcjami, które głosił ks. Damian Słotwiński.

~ KR, fot. ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Więcej w nr 37 (1343) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!