Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Arkadii, Krystyna, Stanisławy 13 Listopada 2019, 19:38
Dziś 5°C
Jutro 7°C
Kultura i oświata
11 Lipca, 2019

Mikorzyn: Noc cudów i magiczna podróż w czasie

Biesiada Nocy Świętojańskiej w Mikorzynie.

Noc Świętojańska wywodzi się z ludowych wierzeń. W dawnych czasach była to pora cudów. Wznoszono sobótkowe stosy, aby przy pomocy ognia i zebranych ziół odpędzić złe moce. Młodzi ludzie spotykali się, aby tańczyć wokół ogniska i skakać przez płomienie, dziewczęta śpiewały pieśni, prosząc św. Jana o miłość i udane małżeństwo. Śmiałkowie udawali się do lasu w poszukiwaniu kwiatu paproci – tego, kto go odnalazł, czekało bogactwo i szczęście. Ulubioną wróżbą wśród niezamężnych panien było puszczanie wianków na wodę. Dziewczęta przywiązywały ogrodowe i polne kwiaty do deseczek, zapalały ustawione w środku świece i rzucały stroiki na wodę. Jeśli wianek płynął bez przeszkód, oznaczało to szybkie zamążpójście. Zaplątanie się wianka w przybrzeżnych zaroślach, jego zatonięcie, spalenie lub zgaszenie świecy było wróżbą niepomyślną.
Dziś ten czerwcowy wieczór jest okazją do wyjątkowych spotkań z historią, podczas których można poznać dawne, polskie zwyczaje. Warto o nich pamiętać, ponieważ są częścią naszej rodzimej tradycji. Kupalnocka jest też okazją do spotkań ze śpiewem, tańcem, integracji społeczności oraz miłego spędzenia czasu.
Taką okazję stworzyła również Noc Świętojańska w Mikorzynie, która odbyła się już czwarty raz. 22 czerwca br. mieszkańcy Mikorzyna, sąsiednich wiosek, ale i całego powiatu, spotkali się, by wspólnie przypomnieć sobie ludowe zwyczaje. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Społeczne im. Mikory i Rada Sołecka w Mikorzynie przy współudziale Koła Gospodyń Wiejskich w Mikorzynie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Mikorzynie. Impreza została dofinansowana przez Gminę Kępno w ramach konkursu ofert dla organizacji pozarządowych oraz przez sponsorów.

~ KR

Więcej w nr 28 (1334) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!