Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Bony, Horacji, Jerzego 24 Kwietnia 2024, 15:03
Dziś 8°C
Jutro 9°C
Kultura i oświata
28 Listopada, 2019

Łęka Opatowska: Telefon - przyjaciel czy wróg?

W Łęce Opatowskiej zorganizowane zostały poświęcone zjawisku fonoholizmu i cyberzagrożeniom czyhającym w sieci warsztaty profilaktyczne i rozmowy edukacyjne z uczniami szkół podstawowych, nauczycielami oraz rodzicami.

W sali widowiskowej Urzędu Gminy Łęka Opatowska odbyły się wykłady i rozmowy edukacyjne z uczniami szkół podstawowych, nauczycielami oraz rodzicami. Warsztaty prowadził dr Maciej Dębski - socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki, ekspert Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznik Praw Obywatelskich, założyciel i prezes fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG, pomysłodawca ogólnopolskich badań z zakresu fonoholizmu i problemu cyberprzemocy.
Media cyfrowe, smartfony posiadające nieograniczony dostęp do Internetu stały się nieodzownym narzędziem aktywności współczesnego człowieka i przyczyniły się do zwiększenia mobilności w sposób wcześniej niespotykany. Stanowią one z jednej strony duże ułatwienie w codziennym życiu, ale z drugiej strony niosą ze sobą poważne zagrożenia, które stopniowo poznajemy. Cyberprzemoc, uzależnienia od telefonów i Internetu, hejt, niebezpieczne kontakty zawierane w sieci, szkodliwe treści, rezygnowanie z aktywności fizycznej na rzecz wirtualnego świata, osłabienie więzi rodzinnych - to tylko niektóre z problemów, które mogą za sobą nieść dobrodziejstwa postępu technologicznego.
Młode pokolenie w zasadzie wychowuje się w otoczeniu nowych technologii, nie pamięta czasów bez telefonów czy komputerów. Dzieci już od najmłodszych lat mają możliwość i przyzwolenie, by sięgać po telefon komórkowy czy tablet. Trudno jest współcześnie wyobrazić sobie życie bez telefonu. Smartfony, będące zminiaturyzowanymi komputerami, są wszechobecne. Aktywne ich użytkowanie przynosi wiele korzyści, przyczynia się do osobistego rozwoju i poprawy jakości życia, ale sprowadza też zagrożenia.
Powinnością osób dorosłych, dbających o właściwy rozwój i relacje ze swoimi pociechami, jest poznanie i przeciwdziałanie zagrożeniom. Coraz więcej nastolatków nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego. Korzystają z nich prawie nieustannie w szkole, w domu, zarówno w trakcie wykonywania codziennych obowiązków, jak i w czasie wolnym. Komórek używają do słuchania muzyki i radia, grania w gry, robienia oraz wymieniania się zdjęciami i filmami video oraz surfowania po sieci. Stały dostęp do Internetu ma ogromne znaczenie dla wielu młodych ludzi. Tak duże przywiązanie do telefonu komórkowego może prowadzić do stopniowego uzależnienia, do fonoholizmu i problemu cyberprzemocy.

~ Oprac. bem

Więcej w nr 48 (1354) 2019 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!