Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Ariadny, Jarosława, Roberta 8 Czerwca 2023, 08:23
Dziś 24°C
Jutro 24°C
Redakcja poleca
15 Lutego, 2023

Kultura i oświata: Redakcja poleca (TK 7/2023)

Prezentujemy kolejne pozycje wydawnictw zaprzyjaźnionych z „Tygodnikiem Kępińskim”. Tym razem są to książki wydane przez: „Instytut Pamięci Narodowej”, „Novae Res” oraz „Słowne Mroczne. Przypominamy, że książki te można wygrać, przesyłając do redakcji poprawne hasło rozwiązanej krzyżówki z bieżącego numeru „TK”.

Konrad Białecki, Stanisław Jankowiak, Rafał Reczek - "Województwo poznańskie w latach 1945–1950"

Lata 1945–1950 stanowią pod wieloma względami wyjątkowy okres w powojennych dziejach województwa poznańskiego. Właśnie wtedy w jego granicach znajdowała się nie tylko Wielkopolska, ale również znaczący terytorialnie obszar Ziemi Lubuskiej. Oznaczało to, że w tej samej jednostce administracyjnej musiały funkcjonować zarówno tereny należące przed II wojną światową do Polski, jak i takie, które znalazły się w granicach Polski w wyniku rozstrzygnięć zwycięskich aliantów. W cieniu wyzwań związanych z powojenną odbudową i zagospodarowaniem nowych terenów toczył się proces stopniowego umacniania struktur komunistycznych władz, połączony z brutalną eliminacją jej najbardziej zdeterminowanych przeciwników i zastraszaniem pozostałych. Zgromadzone w tomie artykuły, choć nie obejmują wszystkich wątków odnoszących się do funkcjonowania województwa poznańskiego z lat 1945–1950, pozwalają Czytelnikowi poznać i zrozumieć znaczącą część trudnej, powojennej rzeczywistości.

Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej
Kategoria: Historia

Wioletta Milewska - "Mazurka"

Mazurska wieś, w której panują tradycyjne patriarchalne zasady. Trzy kobiety, które latami tkwiły w toksycznych związkach. Teraz, gdy wyzwoliły się z relacji pan-niewolnica, Malwina, Sylwia i Wiktoria starają się żyć tak, by każdy dzień przynosił im satysfakcję. A najwięcej jej znajdują we wnikliwym obserwowaniu siebie i otoczenia oraz pogłębianiu swojej duchowości. Kiedy przyjaciółki uświadamiają sobie, ile antyfeministycznych treści niesie religia chrześcijańska, zaczynają wnikliwie drążyć problem. I zadają sobie pytanie: co by było, gdyby bóg był kobietą? Wkrótce ich prywatne studia biblijne doprowadzają do odkryć, które nie wszystkim się spodobają…

Wydawca: Novae Res
Kategoria: Powieść obyczajowa

Lisa Gray - "Samotne serca"

Christine Ryan rozpaczliwie próbuje odszukać przyjaciółkę z dzieciństwa, Veronicę Lowe. Kobieta zniknęła w tajemniczych okolicznościach ponad piętnaście lat temu, krótko po urodzeniu dziecka, którego ojcem był osadzony w celi śmierci seryjny morderca Travis Dean Ford. Zgłasza się w tej sprawie do niezawodnej prywatnej detektyw Jessiki Shaw. Christine jest zaniepokojona faktem, że Jordana, wdowa po Fordzie, zostaje zamordowana w ten sam sposób, co ofiary jej męża. Obawia się, że Veronicę i jej córkę może wkrótce spotkać ten sam los. O ile w ogóle jeszcze żyją… Jessica odkrywa, że zarówno Veronica, jak i Jordana, należały do Klubu Samotnych Serc, zrzeszającego kobiety korespondujące z więźniami. Wie, że musi odnaleźć Veronicę, zanim zrobi to zabójca. Jednak w trakcie śledztwa zaczyna odnosić wrażenie, że ją samą też ktoś śledzi. Travis od lat nie żyje. Kto więc poluje na „samotne serca“?

Wydawca: Słowne Mroczne
Kategoria: Thriller

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!