Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Arkadii, Krystyna, Stanisławy 13 Listopada 2019, 19:58
Dziś 5°C
Jutro 7°C
Redakcja poleca
8 Sierpnia, 2019

Kultura i oświata: Redakcja poleca (TK 32/2019)

Prezentujemy kolejne pozycje wydawnictw zaprzyjaźnionych z „Tygodnikiem Kępińskim”. Tym razem są to książki wydane przez: Znak”, „Filia" oraz „Marginesy”. Przypominamy, że książki te można wygrać przesyłając do redakcji poprawne hasło rozwiązanej krzyżówki z bieżącego numeru „TK”.

Fanny Joly - "Pensjonat Muszelka"

Pensjonat Muszelka odwiedziliśmy całą rodziną w ostatnie wakacje. Polecamy to miejsce wszystkim wczasowiczom, którzy nie znoszą nudy i uwielbiają przygody! Nagły wypadek w kuchni? Nowy sposób na przyciągnięcie klientów? Bez obaw: Jan-Albert i Tyczka... to znaczy Rózia poradzą sobie z każdym hotelowym incydentem! Zakwaterowanie: miła obsługa (pozdrawiamy panią Gretę i Lulu!), która codziennie ze śpiewem na ustach przygotowywała czystą i świeżą pościel. Wyżywienie: o smaczne posiłki dbała pani Stasia (jej ciasto czekoladowe – palce lizać). Lokalizacja: pensjonat położony jest w bardzo malowniczej okolicy (nie tylko morze, ale i piękny ogród pana Józefa). Stosunek jakość do ceny: niewygórowana cena i miła, rodzinna atmosfera, o którą zatroszczył się osobiście właściciel – pan Muszelka. Ocena gości: w Pensjonacie Muszelka nie nudziliśmy się ani przez chwilę! Na pewno jeszcze tam wrócimy. Łączna ocena: 5/5.

Wydawca: Znak
Kategoria: Dla dzieci

Dorota Milli - "Wyspa wspomnień"

„Zatęskniłam za morskim smakiem powietrza, za dobrze znanymi uliczkami. Tutaj przeżyłam najwspanialsze chwile. Na wyspie...” – wspomina pełna niepewności Lilianna. Dawny dom przypomina o radosnych wspomnieniach, ale ciągnie za sobą również te mroczne. Dziesięć lat wcześniej obiecała sobie wraz z dwoma przyjaciółkami, że tu wrócą i ponownie się spotkają. Nie miały jednak pojęcia, że wyspa powita je nowymi obietnicami… Zawierają interesujące znajomości, spotykają starych przyjaciół. Wspólnie z przystojnym policjantem i intrygującym prokuratorem wędrują przez nadmorskie Dziwnowo dawnymi ścieżkami, szukając rozwiązania starych, zapomnianych tajemnic. Ale przede wszystkim muszą odnaleźć prawdę o sobie. Czy powrót okaże się spełnieniem marzeń i szansą na nowe życie, w którym jest również miejsce na miłość?

Wydawca: Filia
Kategoria: Powieść społeczno-obyczajowa

Wacław Gluth-Nowowiejski - "Nie umieraj do jutra"

Istnieje pogląd, że od upadku powstania warszawskiego do zajęcia stolicy przez oddziały polskie i radzieckie miasto pozostało całkowicie martwą, pozbawioną ludności pustynią gruzów. Ale Warszawa nigdy nie była „królestwem bez poddanych”. Nawet w tym straszliwym czasie, kiedy na rozkaz von dem Bacha kto żyw musiał opuścić miasto, a w jego lewobrzeżnej części przystąpiły do działania niemieckie ekipy specjalne powołane w celu ostatecznego zniszczenia i spalenia tego, co pozostało – istniała jedyna na świecie Rzeczpospolita gruzów. W siedmiu nowelach Gluth-Nowowiejski portretuje warszawskich robinsonów – ludzi, którzy w nieustannym zagrożeniu, w ekstremalnie trudnych warunkach, bez dostępu do pożywienia i wody żyli na zgliszczach. Ukrywali się najczęściej w piwnicach lub na strychach. Zazwyczaj wybierali budynki najmocniej zrujnowane, którym nie groziło podpalenie lub wysadzenie przez niemieckie oddziały niszczycielskie. W książce znalazła się historia Czesława Lubaszki, piekarza, który wykupił żydowską dziewczynę za pięć bochenków chleba, i Panny X, która odgrywała rolę niedorozwiniętego mężczyzny, by ukryć przed wszystkimi swoją kobiecość, a także Aresa – mściciela z ruin, który postanowił popsuć szyki nazistom. Opowiadania zostały opatrzone notatkami bibliograficznymi i zdjęciami.

Wydawca: Marginesy
Kategoria: Literatura faktu

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!