Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Antoniego, Gracji, Lucjana 14 Czerwca 2024, 03:53
Dziś 15°C
Jutro 20°C
Kraj
24 Maja, 2023

Kraj: Powstaną przyszkolne hale

Ogłoszenie wyników naboru do programu budowy przyszkolnych hal „Olimpia”.

W ramach pierwszego naboru do programu budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie występów reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk podjął decyzję o dofinansowaniu budowy 360 hal kwotą 730.154.942 zł. Budowa pierwszych hal przewidziana jest do realizacji jeszcze w 2023 r.
Wśród dofinansowanych inwestycji znalazło się również zadanie gminy Kępno – „Budowa boiska wielofunkcyjnego wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji przy Szkole Podstawowej w Myjomicach. Dotacja wynosi 1.800.000 zł.
- Sukces pierwszego naboru to niewątpliwie efekt starannie przeprowadzonego pilotażu, który pozwolił nam dostosować docelowy program do oczekiwań samorządowców. Cieszę się, że jeszcze w tym roku przy szkołach na terenie całego kraju powstanie pierwszych kilkadziesiąt zadaszonych, pełnowymiarowych hal sportowych. Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie programem, już dzisiaj chcę zapowiedzieć kolejną turę naboru, w ramach którego wnioski na realizację będzie można składać od 1 do 30 czerwca br. Tym samym chcę podtrzymać deklarację naszej determinacji w realizacji programu „Olimpia”, dopóty, dopóki każda polska gmina nie wybuduje w pełni funkcjonalnej hali sportowej przy każdej polskiej szkole – powiedział minister K. Bortniczuk.
Wśród wariantów wykonawczych hal „Olimpia” dopuszczalne są: zadaszenie łukowe hali o konstrukcji z drewna klejonego warstwowo z powłoką membranową; zadaszenie łukowe hali o konstrukcji metalowej z powłoką membranową; zadaszenie metalowe o konstrukcji samonośnej. Pierwsze dwie technologie polegają na budowie konstrukcji stalowej lub drewnianej z drewna klejonego warstwowo nad całą powierzchnią boiska wielofunkcyjnego. Konstrukcja składa się z połączonych ze sobą łuków nakrytych wielowarstwową powłoką membranową (np. z PCW). Zaletą tego typu technologii może być zastosowanie rozsuwanych kurtyn/żaluzji po bokach hal, co pozwala latem zapewniać naturalną wentylację i, de facto, warunki gry na świeżym powietrzu.
Trzecim wariantem jest metalowe zadaszenie o konstrukcji samonośnej. Konstrukcja tego typu wykorzystuje powłoki wykonane z łączonych ze sobą prefabrykowanych profilowanych modułów metalowych.
Hale powinny być wzniesione nad boiskami wielofunkcyjnymi o nawierzchni poliuretanowej lub z krótkiej trawy przeznaczonej dla takich boisk. Przy projektowaniu należy również rozważyć zasadność budowy zaplecza szatniowo-sanitarnego czy też łącznika ze szkołą, przy której powstać ma hala.
Celem programu „Olimpia” jest poprawa dostępu do nowoczesnej przyszkolnej infrastruktury sportowej. Ma on za zadanie realizację cywilizacyjnej konieczności poprawy dostępu do infrastruktury sportowej, w szczególności dzieciom. Jednocześnie umożliwi to sportowy rozwój młodzieży oraz aktywność fizyczną osób z pozostałych grup społecznych. Dotacja na dofinansowanie realizacji zadania związanego z budową obiektu sportowego w ramach programu może wynieść nie więcej niż 70% wydatków związanych z realizacją zadania.
W ramach programu dofinansowaniem mogą być objęte dwa rodzaje zadań: budowa nowego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji lub budowa zadaszenia o stałej konstrukcji istniejącego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m.

~ Oprac. KR

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!