Portal społeczno-kulturalny regionu kępińskiego
Miłosza, Pawła, Tatiany 26 Stycznia 2021, 05:53
Dziś 1°C
Jutro 0°C
Kępno
25 Listopada, 2020

Kępno: Wymazana granica – 100-lecie znikania pogranicza polsko-śląskiego

Zamieszone w gablocie na kępińskim Rynku przez tutejszych muzealników zdjęcie dwóch motocyklistów przed wodociągową wieżą ciśnień stało się przyczynkiem do napisania tego artykułu przez spostrzegawcza i precyzyjną Hannę Schudy – lokalną regionalistkę.

Są młodzi, ona i on, pozują na tle wieży ciśnień, uwagę przykuwa motor oraz specyficzna odzież motocyklowa. Drzewa nie mają liści, być może to jesień, ale nie wykluczone, że przedwiośnie – marzec 1920 r.? Sama historia motoryzacji wydaje mi się dla tego zdjęcia drugorzędna. Fotografia zawiera pewien element, być może topograficzny, na którym widnieje napis „Granica Polsko-Niemiecka 14.8 km” oraz strzałka skierowana na zachód. Słup wydaje się ogromny, prawie tak wysoki, jak siedzący na nim mężczyzna. Jest też masywny, chyba granitowy. Były słup graniczny? A może pod widocznym napisem jest inny, stary? Np. granica polsko-niemiecka 400 m?

~ Hanna Schudy

Więcej w nr 48 (1405) 2020 r. „Tygodnika Kępińskiego”.

Komentarze

Pozostało znaków: 1000

Redakcja Tygodnika Kępińskiego nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez Internautów. Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, naruszające normy prawne, obyczajowe lub niezgodne z zasadami współżycia społecznego będą usuwane.

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!